جمعه , دی ۲۹ ۱۳۹۶
اسلام سیتی » احکام شرعی » احکام عزاداری » حکم گفتن من سگ حسینم در مداحی

حکم گفتن من سگ حسینم در مداحی

حکم گفتن من سگ حسینم در مداحیReviewed by کارشناس دینی on Oct 4Rating: ۵.۰

با وجود اینکه زبان شعر ، زبان کنایه و استعاره و … است ولی امروزه به زبان آوردن این‌گونه عبارات در محافل عمومی – به ویژه با انجام حرکات خاص – موجب وهن مجالس و شعائر شده و مورد سوء استفاده دشمنان قرار می‌گیرد و به همین دلیل سزاوار است از بیان چنین عباراتی خودداری شود و از مضامین معرفت زا استفاده شود. به همین دلیل نظر مراجع را در این خدمت شما کاربران ارائه می دهیم
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[۱]

پرسش: آیا نسبت دادن برخی الفاظ ناروا به خود در عزاداری اشکال دارد؟ 

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
پاسخ:کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است – مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام – پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود. اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد. شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست. لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی است ولی باید از سخنان و اشعاری که متناسب با عزاداران اهل البیت نیست جداً خودداری شود زیرا حضرت سیدالشهدا از این گونه امور بیزار است.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
برای اظهار کوچکی و تواضع نسبت به مقام ائمه اطهار(ع) اگر در جایی که مناسبت اقتضاء کند تعبیر به کلب آستان مقدس بشود، نشانه علاقه و ایمان است و در اشعار شعراء نیز تکرار شده است. این یک لطف و ذوق ادبی و حاوی نکات است و حقیر در برخی از اشعار خود به آن – اگر قبول شود – افتخار کرده‌ام. مع ذلک باید توجه داشت این اظهارات هم باید در حد متعارف و در مورد خاص و مناسبات مختلف باشد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
به صورت کلی اقامه عزا باید مطابق با شئون اهل البیت(ع) باشد و از انجام اموری که موجب وهن شعائر حسینی شود اجتناب شود.

برای دیدن بقیه مسائل شرعی عزاداری به پست احکام عزاداری مراجعه کنید.

________________________
پی نوشت:
[۱]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.