یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام عزاداری » آیا کار کردن در روز عاشورا حرام است؟

آیا کار کردن در روز عاشورا حرام است؟

آیا کار کردن در روز عاشورا حرام است؟Reviewed by کارشناس دینی on Oct 11Rating: ۴.۵

پرسش: آیا کار کردن در روز عاشورا حرام است؟
پاسخ: کار کردن و کسب در روز عاشورا، مکروه است. (آیت الله سیستانی)

سؤال: انجام کارهای تجاری در ایام شهادت و وفات معصومین علیهم السلام چگونه است، در حالی که آن کار ضرورتی ندارد یعنی اگر آن روز تجارت نکنیم ضرر چندانی بر ما وارد نمی شود؟
پاسخ: شایسته است مؤمنین در ایّامی که مصادف با ایّام شهادت و وفیات حضرات معصومین سلام الله علیهم است، از بستن و تعطیلی مراکز تجاری که خود نمادی از مشارکت در مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و اظهار همدردی با آنان محسوب می شود، در حدّ ممکن دریغ ننمایند.

پرسش: حکم خارج شدن از منزل برای کسب و کار در روز دهم محرم، روز عاشورا چیست؟ همچنین حکم مبلغی که در آن روز کسب می کند چیست؟ آیا بر کسی که روز عاشورا کار می کند واجب است درآمد آن روزش را مجانا به مراسم عزای حسینی ببخشد؟
پاسخ: کسب و کار در روز عاشورا برکتی ندارد و آن روز، روز حزن بزرگ شیعه است و بر شیعیان شایسته است روز عاشورا را در اموری که نماد و مظهر حزن است نه کسب و کار صرف نمایند. بله اگر کار فرد از اموری است که حفظ امنیت مردم و زائرین و تهیه مایحتاج لازم زندگی آنان و داروی مورد احتیاجشان به آن وابسته است، اشکال ندارد . و بخشش درآمد حاصله در آن روز به مراسم عزای حسینی واجب نیست بله اشتغال به کار لازم و ضروری بدون دریافت اجرت بهتر است و از مصادیق مشارکت در شعائر و مظاهر حزن است، آنچنان که در بعضی از مناطق شیعه نشین است.(آیت الله تبریزی)
برای دیدن مهمترین مسائل عزاداری به پست احکام عزاداری و برای دیدن بقیه مسائل شرعی عزاداری به دسته احکام عزاداری مراجعه کنید
پی نوشت
آیت الله تبریزی، استفتائات، سؤال۲۰۲۳ .
آیت الله تبریزی،صراط النجاه، ج ۱۲۳ ص ۳۸۹ و ۳۹۰س ۶۵.
آیت الله سیستانی، استفتائات موجود در هیئت علمی اداره پاسخگویی.
منبع: تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.