پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » مشاوره » مسائل جنسی » موارد و زمانهای که نزدیکی حرام است

موارد و زمانهای که نزدیکی حرام است

موارد و زمانهای که نزدیکی حرام استReviewed by کارشناس دینی on Oct 13Rating: ۵.۰

 

زمان آمیزش

پرسش:نزدیکی در روز چه حکمی دارد؟ آیا من که مشکل قطعی آب دارم می توانم در روز نزدیکی کنم؟ آیا در روزهای خاصی نزدیکی کردن حرام هست؟

موارد و زمان‏هایى که نزدیکى در آنها حرام است، عبارت است از:
۱. در حال احرام،
۲. زمان نفاس،
۳. در حال اعتکاف،
۴. دوران قاعدگى،
۵. در حال روزه واجب،
۶. زمانى که زن کمتر از نه سال داشته باشد،
۷. جایى که طواف و نماز نساء در حج را به جا نیاورده باشد.

کیفیت آمیزش:
در دین مبین اسلام، زن و شوهر کاملاً به هم محرم هستند و می توانند به صورت عریان در کنار هم رفت و آمد کنند و می توانند هر گونه لذت جنسی و غیر آن را از یکدیگر ببرند و در این خصوص محدودیتی وجود ندارد، تنها در برخی ایام خاص و زمان عادت ماهانه و مواردی که بالا ذکر شد آمیزش جنسی ممنوع شده است ولی بقیه التذاذات به قوت خود باقی است. اما توجه داشته باشید که این تجویز به معنای مناسب بودن و یا مجاز بودن هر گونه رفتار و عمل جنسی بین همسران نیست، برخی از رفتارهای جنسی مثل سکس مقعدی در شرع مقدس اسلام، کراهت شدیده دارد و برخی از علما بر اساس روایات وارده، آن را حرام می دانند و یا سکس دهانی را مورد نکوهش قرار می دهند، در روایتی این چنین آمده است که شخصی به امام صادق (ع) اظهار می دارد که آیا مرد می تواند، اندام تناسلی و فَرج همسر خود را ببوسد، امام (ع) در پاسخ فرمودند، اشکالی ندارد؛ ولی در ادامه فرمودند، این چه کاری است!! و با این جمله کراهت خود را از این گونه رفتار آن فرد نشان دادند. از این روایت استفاده می شود که سکس دهانی به طریق اولی و با قیاس اولویت مورد توجه ائمه (ع) نبوده و نیست. (۱)
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از اموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید.
نکته ای که در اینجا لازم است یادآوری کنیم این است که رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است. اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهمترین آن عدم آگاهی و رعایت نکات بالا است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوانند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می شوند. حتی طبق آماری که روان شناسان و کارشناسان امور خانواده ارائه کرده اند بیش از ۷۵ درصد از عوامل اختلاف های خانوادگی ریشه در این موضوع دارد. حتی شیخ اجل سعدی در گلستان در ضمن داستانی می گوید:
P} زن کز بر مرد بی رضا برخیزد{E}زان خانه و زان سرا بلا برخیزد{P
نکته دوم این است که در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولا مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به ارگاسم می رسند دست از کار می کشند در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی از جمله ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم برایش به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک کردن ، آماده این کار کند.
در روایات فراوانی این موضوع مهم بیان شده و تصریح می کند یکی از آداب همبستر شدن با همسر، ملاعبه یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و حتی در حدیثی آمده است مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد.
جهت آگاهی بیشتر توصیه می کنم مطالب مرتبط با سوال بالا را بخوانید:
آیا نزدیکی با همسر از پشت اشکال دارد؟
آیا نزدیکی با زن حائض از پشت اشکال دارد؟

____________
پی نوشت:
۱. وسائل الشیعه حر عاملی، محمد بن حسن، قم: مؤسسه آل البیت، جلد۱۴، باب تقبیل، ۱۴۰۹ ه.ق.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.