دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » مشاوره » مسائل جنسی » اعتیاد به خودارضایی ( استمنا ) و راه درمان

اعتیاد به خودارضایی ( استمنا ) و راه درمان

اعتیاد به خودارضایی ( استمنا ) و راه درمانReviewed by کارشناس دینی on Oct 14Rating: ۵.۰

دست بسته

پرسش: خیلی حالم بده خیلی ناراحتم چون دوباره بعد از ۱۰ روز به این کار دست زدم من قبلاً خیلی ناامید نمی شدم، ولی الان خیلی ناامیدم، چون با اینکه می دانم استمناء خیلی ضرر دارد، باز انجامش میدهم. باید چکار کنم؟ دارم دیوانه میشم.

توجه: جهت کسب اطلاعات در زمینه خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌ آن به لینک خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌های آن مراجعه کنید.

پرسشگر گرامی؛ این نکته را هرگز فراموش نکنید که امید داشتن به خدای مهربان و یاری خواستن از او کلید هر امری در این دنیا می باشد. اصلاً نگران نباشید، چون افرادی که به مراتب وضع بدتری از شما داشته اند، توانسته اند خود ارضایی رابرای همیشه ترک نمایند. ما مراجعینی داشته ایم که پس از ۱۵ سال خود ارضایی آن را ترک کرده و به زندگی عادی خود بازگشته اند. بنابراین فاصله شما تا پاکی و رهایی کامل از این عادت مضر فقط یک قدم است، و آن یک قدم تصمیم و اراده جدی شما برای ترک کامل این رفتا ر است.
مهمترین راهکار ترک خودارضایی پس از اینکه تصمیم واقعی برای ترک گرفتید، کنترل حواس (خصوصا چشم و گوش)، کنترل فکر و خیال و همچنین کنترل تغذیه و محیط می باشد. بدون این کارها، امکان ترک وجود ندارد؛ تصور کنید فردی یک پنبه آغشته به بنزین را به شعله آتش نزدیک می کند و بعد انتظار دارد که آن پنبه آتش نگیرد، به نظر شما چنین چیزی امکان دارد؟ مگر می شود فردی تصاویر و صحنه های جنسی را تماشا کند و یا در ذهن خود این صحنه ها را تصور نماید، اما تحریک جنسی در او بوجود نیاید! چنین فردی حتی اگر تمام شیوه های کنترل شهوت وترک خود ارضایی را نیز بکار بسته باشد، باز هم نخواهد توانست جلوی تحریک و انجام گناه را بگیرد. پس نکته اساسی در ترک خود ارضایی کنترل همه جانبه می باشد.
بنابراین نه شما انسانی غیر عادی هستید که نیاز به راه حل های غیر عادی و ویژه داشته باشید و نه راه حل ویژه ای وجود دارد که شما بخواهید از آن استفاده کنید؛ بلکه شما نیاز به یک تصمیم جدی، اراده ای قوی و قدری کنترل حواس، ذهن و بدن دارید. به هر حال در انتظار معجزه و یا یک راه حل استثنایی نباشید؛ همه چیز بستگی به خود شما دارد، اگر شما تصمیم خود را به طور جدی بگیرید و قصد داشته باشید خود ارضایی را برای همیشه رها کنید، می توانید. پس با تقویت اراده، و سپس با کنترل همه جانبه ورودی های تحریک کننده، به ترک این عمل اقدام نمایید و آینده خوب و زیبایی را برای خود رقم بزنید و بدانید که این کار شدنی است، چرا که افرادی که به مراتب از شما وضعیت بدتری داشته اند و همچنین مدت زمان بیشتری این عمل را انجام داده اند ( براساس سوابقی که در بایگانی مرکز ما وجود دارد) توانسته اند این مشکل را حل کنند و آن را برای همیشه ترک کنند.

*** به چند نکته مهم نیز توجه داشته باشید :
۱- باید بدانید منشأ این مشکل، یکى از نیازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است که باید به طور طبیعى و صحیح ارضا و تأمین شود. نیاز به ارضای شهوت یکی از این امور است که اگر به شکل صحیح تأمین نشود (یعنى ازدواج), آدمی دچار خطاها و گناهانی همچون استمنا خواهد شد که عواقب سوء آن نیز دامنگیر فرد مى‏شود. بنابراین اگر امکان ازدواج برایتان فراهم است، اقدام به ازدواج کنید یا به طور موقت به دستورالعمل‏هاى ترک خود ارضایی و کنترل شهوت (که در سایت موجود است) پاى‏بند باشید.
۲- توجه داشته باشید که تنها رعایت تمام راهکارهای ترک خود ارضایی، بدون کم و کاستى و به صورت مستمر، نتیجه‏ بخش خواهد بود. هیچگاه تدریجی بودن درمان را فراموش نکنید و بدانید که اگر حتی یک روز بر روزهای ترک این معصیت بیافزایید این یعنی یک موفقیت. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید، موفقیت محسوب می شود. بدانید هر کاری که عادت انسان شده باشد یک شبه قابل تغییر نیست. پس خود را بشناسید و طبق ظرفیت های وجودی خود اقدام به ترک این عادت بنمایید.
۳- مطمئن باشید این مشکل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به تصمیم‏گیرى قاطع و پشتکار کافى در انجام دستورالعمل‏هاى ارائه شده؛ همچنین بدانید انسان موجودی است دارای اراده، پس تا زمانی که تصمیم بر حل مشکلتان نداشته و به کار خود اعتقاد نداشته باشید، بهترین راهکارها هم نمی تواند کوچک ترین تغییر وتحولی در شما ایجاد کند.
۴- با نا امیدی، یاس و روحیه بی نشاط ترک گناه سخت تر و شاید غیر ممکن باشد؛ پس اعمال گذشته را فراموش کنید و با شادی و نشاط، به پیش بروید. شکست در این اقدام ممکن است پیش بیاید ولی مهم این است که شکست باعث پیمودن راه باشد نه توقف در مسیر.
۵-خود را دست کم نگیرید و بدانید انسان دارای قدرت های فوق العاده ای است و به هر جا که اراده کند می تواند برسد؛ چه بسا افرادی که مشکلات آنها از شما بیشتر بوده ولی با تلاش و مجاهدت به مقامات عالیه رسیده اند.
۶- تلقین در جهت منفی و مثبت اثر خود را به همراه دارد پس شما سیگنال های منفی را کنار گذاشته و پیامهای مثبت به خود ارسال کنید.
۷- باید بدانید که ترک استمناء کار سهل و ساده ا ی نیست، اتفاقاً برعکس، کار بسیار سختی نیز می باشد! شما دارید با قوی ترین و سرکش ترین نیروی غریزی یعنی نیروی شهوت آن هم در شرایطی که این همه عوامل تحریک کننده جنسی وجود دارد مبارزه می کنید. بنابر این احتمال دارد شما چند بار تصمیم به ترک استمناء بگیرید ولی موفق نشوید، اما نباید احساس ناامیدی کنید و با خود بگویید من اراده ای ضعیف دارم وهیچ وقت نمی توانم استمناء را کنار بگذارم!، این خیلی غیر طبیعی نیست که شما چند باری در راه ترک استمناء شکست بخورید ولی نباید امیدتان را از دست بدهید و مأیوس شوید و خودتان روی خودتان تأثیر منفی بگذارید . هر بار که قاطعانه تصمیم می گیرید که دیگر استمنا نکنید ، این را مد نظر داشته باشید که خیلی ها قبل از شما بودند که چند باری در راه ترک استمناء شکست خوردند ولی بالاخره توانستد با دوری کردن از منابع تحریک کننده و تقویت اراده، استمناء را کنار بگذارند.
۸ – منصف باشید . همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خود ارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خود ارضایی نیز بپردازید. اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خود تشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس، به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خود تشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند دیدن یک فیلم سالم و جذاب یا سجده شکر و …) باشد. پس بیائید با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی و خود ملامت‌گری به یادداشت نکات مثبت خود بپردازید. شما هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگ نمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود. ارزشمندی تان نسبت به خود، کمک موثری در ترک این گناه فراهم می آورد. به هیچ وجه خود را بی دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار نفر توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنی نیستید.
۹- خود ارضایی نوعی اعتیاد روانی محسوب می‌گردد و در برخی جهات شباهات زیادی با انواع دیگر اعتیاد (مانند مواد مخدر و الکل و…) دارد. همه متخصصان درمان اعتیاد در این موضوع هم‌ عقیده اند که بازگشت ناخواسته به شرایط قبل، امری طبیعی و یکی از مراحل درمان محسوب می‌گردد. بسیاری از مبتلایانی که اقدام به ترک کرده‌اند ، در طول فرایند درمان ناخواسته دچار لغزش‌های رفتاری می‌گردند. لغزش‌های رفتاری به هیچ وجه به معنای شکست درمان نیست. در هر حال لغزش‌های غیر اختیاری طبیعی است و نباید به بزرگ‌نمایی آن پرداخت. البته یکی از علت های غلطیدن دوباره به اعتیاد قبلی، قرار گرفتن در محیطی است که در آن جا این عمل زیاد اتفاق افتاده است؛ مثلاً یاد‌آوری یک صحنه خاص، یا قرار گرفتن در حمام و فکر به عملی که در آنجا انجام داده بودند یا هنگام خواب و… به همین خاطر بسیار توصیه می شود که در آن شرایط کمتر قرار گیرند و مثلاً تا قبل از خواب آلودگی به رختخواب نروند .
۱۰- در صورت تکرار این عمل، از رحمت واسعه الهی ناامید نشوید و بدانید که هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «إن الله یغفر الذنوب جمیعا؛ خداوند همه گناهان را می آمرزد» و نشانه قبولی توبه شما این است که پشیمان هستید و از تکرار
آن متنفرید. همین قدر که تکرار آن کم شود نشانه پیشرفت به سوی اطاعت خداوند است.

آنچه در پایان دوباره متذکر می شویم، این است که در درجه اول تصمیم قاطع بر ترک دائمی این عمل بگیرید و برای همیشه خود را از عوارض احتمالی جسمی و روحی آن نجات دهید و نگران گذشته خود نباشید؛‌ با خیال راحت در صورت وجود امکانات وشرایط لازم به فکر ازدواج و تشکیل خانواده باشید.
توجه: جهت کسب اطلاعات در زمینه خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌ آن به لینک خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌های آن مراجعه کنید.

۲ دیدگاه‌

 1. سلام خسته نباشید
  لطفا راههای مفید و مأثر مقابله با نفس اماره رو بگین ؟
  چطور میشه سرکوب کرد نفسو …

  • کارشناس دینی
   کارشناس دینی

   سلام علکیم
   امام راحل در کتاب «اربعین» خود برای مبارزه با نفس مراحل هشت گانه را مطرح فرمودند که خلاصه آن عبارت است از:
   ۱ـ یقضه: یقظه یعنی بیداری و تنبه و خروج از غفلت و خود فراموشی که بدون آن آدمی هیچ گاه به فکر تزکیه و خود سازی نخواهد افتاد. یقضه یعنی بیداری از خواب غفلت و احساس مسئولیت به این که جهان و انسان بیهوده آفریده نشده است.
   ۲ تفکر و تدبر: دومین مرحله تهذیب و مبارزه با نفس تفکر است. نقطه آغازین اندیشه عبارت است از دقت و تدبر و نظر در آفاق و انفس. تفکر در آثار خدا و نعمت های او که توجه به آن ها نفس را خاضع و به سپاس وا می دارد و نیز اندیشیدن انسان به سرنوشت خویش و وظیفه ای که در برابر خدا دارد و این که هدف از زندگی دنیوی چیست، مقصد نهائی حیات کجاست؛ و برای وصول به آن چه باید کرد.
   ۳ـ عزم: مرحله سوم تهذیب و مبارزه با نفس عزم است، یعنی تصمیم و اراده بر انجام دادن واجبات و ترک محرمات و جبران مافات و پایداری و استقامت در راه حق و حقیقت، انسان بدون عزم و اراده و تصمیم به هیچ یک از مقامات نخواهد رسید.
   ۴ـ مشارطه: یکی از مراحل حساس خود سازی و مبارزه با نفس در مسیر سالکان الی الله «مرابطه» است که بدون عبور از آن نقطه راه تکامل به نتیجه نمی رسد.
   مرابطه در لغت به معنای «به یکدیگر پیوستن» و در اصطلاح اهل سلوک به معنای «به خود پیوستن»، «مراقب خود بودن» و «پیوسته نگران احوال خویشتن» است.
   ۵ـ مراقبه: مرحله دوم از مراحل مرابطه (مراقبه) است یعنی انسان پس از آن که با خود عهد و پیمان بست که خلاف نکند، باید در تمام اوضاع و احوال مراقب خود باشد.
   ۶ـ محاسبه: «محاسبه» یعنی حسابرسی و بازنگری نسبت به گذشته و تعهد نسبت به آینده.
   محاسبه آن است که انسان هر روز از خود حساب رسی کند که چه طاعتی یا معصیتی مرتکب شده است. اگر طاعتی داشته بر آن بیفزاید و اگر گناهی مرتکب شده در جبران آن بکوشد. همان طور که در صبحگاهان با خویش عهد و پیمان می بندد، ساعتی را نیز برای محاسبه و بازنگری در اعمال روزانه در نظر بگیرد.
   ۷ـ تذکر: یعنی به یاد عظمت پروردگار بودن و نعمت های او را متذکر شدن و توجه داشتن به این که انسان در محضر خداست و باید از گناه بپرهیزد، و بداند در هر حال خدا با اوست.
   ۸ـ معاتبه یعنی انتقاد از خویشتن: پس از فراغت از محاسبه و بازنگری در اعمال روزانه و داد خواهی انسان از خود در محکمه وجدان و مقصر شناختن خود، نوبت به «معاتبه» یعنی انتقاد از خود می رسد.
   در این مرحله انسان باید شخصاً خود را مورد عتاب و خطاب و سرزنش قرار بدهد و بدین وسیله خویشتن را برای جبران نواقص و رفع رذایل آماده سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.