جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶

حکم تغییر دادن نذر

حکم تغییر دادن نذرReviewed by کارشناس دینی on Oct 16Rating: ۴.۵

 

تغییر دادن نذر

پرسش: آیا می شود نذری را که کرده ایم تغییر دهیم؟ مثلا نذر کرده در ماه محرم حلیم بدهیم آیا امکانش هست بجای حلیم چیز دیگری بدیم؟

پاسخ:
همه مراجع: اگر نذر طبق صیغه معتبر شرعى بوده، باید به همان صورتى که نذر کرده عمل کند و اگر صیغه نداشته، اختیار با او است.[۱] نذرى که نوع و زمان وقوع آن مشخص است باید همان طورى که نذر کرده به جا آورد چنانچه غیر آن را انجام دهد کفایت نمى‏کند و در بعضی موارد موجب کفاره عمل نکردن به نذر می شود.
بلى در صورتى که صیغه نذر را به عربى یا فارسى نخوانده باشد تغییر مورد آن اشکال ندارد، (توضیح‏المسائل مراجع ج ۲ مسأله ۲۶۵۱).
نذر شرعى شرایطى دارد که از جمله خواندن صیغه نذر است؛ یعنى نذر را بر زبان آورده باشد. مثلاً گفته باشد اگر حاجتم روا شد براى خدا بر ذمه من است که ۱۰۰ تومان به فقیر بدهم و اگر فقط در ذهن نیت کرده باشد این نذر شرعی نیست و عمل به آن لازم نیست و در صورتی که نذر با همه شرایطی که در توضیح المسائل ذکر شده انجام شود و موردش مشخص باشد که اصطلاحا به آن نذر خاص می گویند کم یا زیاد کردن نذر و یا تغییر دادن آن جایز نیست. مثلا اگر در نذر مشخص کرده که گوسفندی قربانی کند و به فقرا بدهد فقط باید همین کار را انجام دهد. اما اگر نذر عام باشد یعنی در نذرش گفته اگر حاجتم روا شد پولی را در راه خیر و خدا پسند مصرف می کنم این نذر را در هر مورد می تواند مصرف کند و کم و زیاد آن اشکال ندارد و اگر نذر را فراموش کند در صورتی که وقت آن معین نبوده هر زمان متوجه شد انجام دهد.

_________________
پی نوشت:
[۱]. امام، استفتاءات، ج ۲، نذر، س ۲۰ و ۲۶؛ بهجت، توضیح‌المسائل، م ۲۱۳۵؛ مکارم، استفتاءات، ج ۲، س ۱۲۵۵ و ج ۱، س ۱۰۱۳؛ فاضل، جامع‌المسائل، ج ۱، س ۸۳۲۶؛ نورى، استفتاءات، ج ۲، س ۷۲۵؛ تبریزى، استفتاءات، س ۱۷۳۴؛ دفتر: خامنه‌اى، وحید و صافى.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.