جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام خمس » خمس به چه چیزهای تعلق می گیرد؟

خمس به چه چیزهای تعلق می گیرد؟

خمس به چه چیزهای تعلق می گیرد؟Reviewed by کارشناس دینی on Oct 16Rating: ۴.۵

خمس

در این هفت مورد خمس واجب است:

۱ـ مازاد مخارج سالیانه: آنچه را که شخص به وسیله ی کسب از مخارج سالانه ی خود و خانواده ی خود اضافه می آورد، مشمول قانون خمس است. مازاد مخارج سالیانه شامل موارد زیر می گردد:

الف ـ درآمد منابع، ب ـ درآمد کشاورزی، ج ـ درآمد تجارت و بازرگانی، د ـ درآمد سایر کسب ها.

هر چند منافع حاصل، از رویش گیاه و یا محصول و یا افزایش قیمت کالا و غیره باشد و به آن کسب گفته شود.

۲ـ غنایم جنگی: اموالی را که مسلمانان در جنگ با کفار به دست می آورند، خواه آلات جنگی و خواه زمین و غیره، غنایم جنگی نامیده می شود.

۳ـ غواصی: جواهراتی همچون مروارید و مرجان و غیره که غواصان از راه غواصی از دریا استخراج می کنند، هر گاه قیمت آن از یک دینار بیشتر باشد، باید یک پنجم آن را به عنوان خمس بپردازد.

۴ـ معادن: معادنی مانند معدن طلا، نقره، مس، آهن، سرب، انواع سنگهای قیمتی (مانند فیروزه، عقیق و غیره)، قیر، نفت، گوگرد، زاج، زغال سنگ، نمک، و بنابر احتیاط گچ، آهک، گِل سرشور و گل سرخ، مشول خمس می گردد. تشخیص معدن با عرف است،

۵ـ زمین خریداری شده توسط ذمّی، زمینی را که شخص غیر مسلمان ذمی (کسی که در پناه اسلام به سر می برد) از مسلمان می خرد، باید خمس آن را بپردازد و چنان چه با اختیار خود نسبت به پرداخت آن مبادرت نورزد، به اجبار از وی گرفته می شود.

۶ـ گنج: مالی که از نظر عرف گنج محسوب می شود، در صورتی که صاحبش شناخته نشود، خواه در بلاد کفّار باشد یا در بلاد اسلام، چه در زمین آباد باشد و چه در زمین مخروبه، چه روی آن آثار اسلامی باشد و چه نباشد، در تمام این صورت ها، گنج متعلق به یابنده ی آن است و باید خمس آن را بپردازد.

۷ـ مال حلال آمیخته با حرام، مال آمیخته به حرام، در صورتی که صاحبش اصلا مشخص نباشد و مقدار آن نامعلوم باشد، مشمول قانون خمس می گردد، اما در صورتی که مقدار حرام معلوم باشد، چنان چه صاحبش را بشناسیم، باید آن را به صاحبش بپردازیم و در این صورت، خمس به وی تعلق نخواهد گرفت.[۶]

بنابراین، با بیان فوق روشن می شود آن هایی که موارد فوق درباره ی آنها صدق می کند باید خمس بپردازند.

منبع: اندیشه قم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.