جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام خمس » خمس را باید به چه کسانی پرداخت؟

خمس را باید به چه کسانی پرداخت؟

خمس را باید به چه کسانی پرداخت؟Reviewed by کارشناس دینی on Oct 16Rating: ۵.۰

«خمس را باید دو قسمت کنند: یک قسمت آن سهم سادات است، بنابر اقوی باید با اذن مجتهد جامع الشرایط به سید فقیر، یا سید یتیم یا سیدی که در سفر درمانده شده بدهند و نصف دیگر آن سهم امام(علیه السلام) است که در این زمان باید به مجتهد جامع الشرایط بدهند، یا به مصرفی که او اجازه می دهد برسانند، ولی اگر انسان بخواهد سهم امام را به مجتهدی که از او تقلید نمی کنند بدهد، در صورتی به او اذن داده می شود که بداند آن مجتهد و مجتهدی که از او تقلید می کند، سهم امام را به یک طور مصرف می کنند.(امام خمینی (ره)، رساله توضیح المسائل، مسئله ی ۱۸۳۴.)

نظر مراجع:
امام خمینى: باید به مرجع تقلید خود یا مجتهدى که مانند او از نظر کمیّت و کیفیت به مصرف مى‏رساند، بپردازد و نیز مى‏تواند در جایى مصرف کند که مرجع تقلیدش اجازه مى‏دهد.(توضیح‏المسائل مراجع، م ۱۸۳۴.)
آیت‏ الله خامنه‏اى: باید خمس را به ولى امر مسلمین یا وکیل او بدهد و اگر به فتواى مرجع تقلید خود نیر عمل کند، موجب برائت ذمه مى‏شود.(آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س ۱۰۰۴ و ۱۰۰۲.)
آیات عظام بهجت، فاضل، مکارم، نورى و وحید: باید سهم امام را به مرجع تقلید خود یا مجتهدى که مانند او از نظر کمیّت و کیفیت به مصرف مى‏رساند، بدهد و نیز مى‏تواند در جایى مصرف کند که مرجع تقلیدش اجازه مى‏دهد. سهم سادات را بنابر احتیاط واجب،باید به مرجع تقلید خود و یا با اجازه او به سادات بدهد.(توضیح‏المسائل مراجع، م ۱۸۳۴؛ آیت‏الله نورى، توضیح‏المسائل، م ۱۸۳۰؛ آیت‏الله وحید، توضیح‏المسائل، م ۱۸۴۳.)
آیت‏ الله تبریزى: باید سهم امام را به مرجع تقلید خود یا به مصرفى که او اجازه مى‏دهد، برساند و چنانچه بخواهد به مجتهد دیگرى بدهد، بنابر احتیاط واجب باید از مرجع تقلید خود، اجازه بگیرد. سهم سادات را مى‏توان به خود آنان داد.V}توضیح‏المسائل مراجع، م ۱۸۳۴.)
آیت ‏الله سیستانى: باید سهم امام را به مرجع تقلید خود یا به مصرفى که او اجازه مى‏دهد، برساند و احتیاط واجب آن است که او مرجع اعلم و آگاه بر جهات عامه باشد. سهم سادات را مى‏توان به خود آنان داد.(همان.)
آیت ‏الله صافى: باید سهم امام را به مرجع تقلید خود یا مجتهدى که مانند او از نظر کمیت و کیفیت به مصرف مى‏رساند، بدهد و نیز مى‏تواند در جایى مصرف کند که مرجع تقلیدش اجازه مى‏دهد. سهم سادات را مى‏توان به خود آنان داد.(همان.)

تبصره. خمس دو قسمت مى‏شود: نصف آن سهم امام و نصف دیگر سهم سادات است. آیات عظام سیستانى، تبریزى و صافى در پرداخت سهم سادات، اجازه مجتهد را لازم نمى‏دانند.

منابع:
پرسمان دانشجویی
اندیشه قم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.