مطالب مرتبط

12 دیدگاه

 1. 1

  سید محسن

  با سلام.
  اگر ادرار و مدفوع هر حیوان نجس باشد .چون این حیوان عادت دارد با زبان خود مخرج را تمیز کند پس زبانش نجس میشود و به همین ترتیب با زبان نجس دیگر نقاط بدن را تمیز میکند وهمه بدنش نجس میشود . با این دلیل گرگ و گربه و سگ در نجاست فرقی ندارد همه حیوانات شکارگر بواسطه تماس با ادرار مدفوع نجس هستند و.مگر اینکه نجس نبودن ادرار و مدفوع این حیوانات ثابت شود و تا وقتی که ادرار و مدفوع یک حیوان نجس تلقی گردد خود آن حیوان هم چون نمیتواند طهارت بگیرد نجس است ،حتی انسانی هم که طهارت را رعایت نکند بدلیل تماس با نجاست ، نجس است .

  پاسخ دادن
  1. 1.1
   کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   سلام علیکم
   آقا سید محسن عزیز خدمت شما عرض کنم که ادرار و مدفوع همه حیوانات نجس نیست و برای اطلاع از اینکه ادرار و مدفوع چه حیواناتی نجس است به پست زیر مراجعه کنید.
   http://islamcity.ir/13951
   با تشکر

 2. 2

  سید محسن

  ما هم همه حیوانات را نگفتیم ،گفتیم هر حیوان، نگفتیم همه حیوانات .منظور گربه و پلنگ و و گوشتخواران است که شما میگویید ادرار و فضولاتشان نجس است پس خودش هم نجس میشود چون طهارت ندارد.اصلا کل این قضایای نجاست برای پاکی در نماز و وضو هست که چه گریه و چه سگ و همه شکارچیان مو و بدنشان سبب ابطال نماز است. ورود همه این موجودات در خانه جایز نیست اما هیچکدام نجس نیستند بلکه به تعبیر قران رجس هستند و خوردن و همنشینی با اینها سبب پلیدی است و پوست وموی آنها نماز را باطل میکند.همچنین شراب وآلات قمار و خوک و مردار رجس هستند و نجس نیستند و سبب ابطال نماز هست پس همه این موارد باید دور ز خانه و محل سجود باشد چراکه موجب پلیدی یا رجس است

  پاسخ دادن
  1. 2.1
   کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   از نظر احکام تفاوت زیادی بین حیوانات نجس العین مثل سگ با حیوانی مثل گربه که نجس العین نیست وجود دارد
   و مورد دوم که فرمودید شراب ، خوک و … رجس هستند و نجس نیستند اشتباه است برای اینکه فرق بین این دو را متوجه شوید به پست زیر مراجعه کنید:
   http://islamcity.ir/13962

  2. سید محسن

   با تشکر در مورد خوک و مردار وخون جهیده وریخته شده به این آیه استناد میکنم قُلْ لاٰ أَجِدُ فِی مٰا أُوحِیَ إِلَیَّ مُحَرَّماً عَلىٰ طٰاعِمٍ یَطْعَمُهُ إِلاّٰ أَنْ یَکُونَ مَیْتَهً أَوْ دَماً مَسْفُوحاً أَوْ لَحْمَ خِنزِیرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقاً أُهِلَّ لِغَیْرِ اَللّٰهِ بِهِ فَمَنِ اُضْطُرَّ غَیْرَ بٰاغٍ وَ لاٰ عٰادٍ فَإِنَّ رَبَّکَ غَفُورٌ رَحِیمٌ ﴿۱۴۵﴾انعام عبارت قرانی رجس است ونجس استفاده نشده.

  3. کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   بله متوجه هستم، در دیدگاه قبلی رابطه رجس و نجس را خدمتتون عرض کردم که از دیدگاه فقها رجس شامل نجس هم می شود

  4. سید محسن

   همه علما و محققین با این نظر موافق نیستند خودتان هم نوشته اید. که سه نوع نظر وجود دارد . معنی رجس ونجس را با هم متفاوت میدانم چرا که در عربی هر کلمه ای در معنی دقیقش منحصر به فرد است شاید معنی دوکلمه به هم نزدیک ومشابه باشد اما یکی نیست اگر خوک و شراب و آلات قمار و نجس بود قران بجای رجس میفرمود نجس.رجس یعنی پلیدی که خوردنش حرام است و پوشیدن وهمرا داشتنش موجب ابطال نماز میشود .نجس در قران برای مشرکین ذکر شده است و نجس چیزی هست که در ظاهر وباطن پلید و منفور است وشیطانیست .

  5. کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   غالب علما رجس را مترادف و یا اعم از نجس گرفته اند یعنی رجس شامل خباثت و پلیدی ظاهری و باطنی می شود ولی نجس فقط شامل خباثت ظاهری می شود.

  6. سید محسن

   شما فرموده اید گربه ادرار ومدفوعش نجس است اگر چنین باشد بنا بر عقل به دلیل سرایت مدفوع و ادرار همه بدنش نجس میشود واین نجاست همیشه با او هست پس گربه همیشه نجس است و همه گوشتخوران همیشه نجس هستند

  7. کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   خود شما هم میفرماید که اگر نجاست به گربه سرایت کند نجس می شود که این شامل همه چیز می شود به خود انسان هم نجاست سرایت کند نجس می شود ولی حیوانی مثل سگ خودش عین نجاست است

 3. 3

  سید محسن

  اگر شکارچیان یا مکلبین که همان گوشتخواران هستند فضولاتشان نجس بود آب دهانشان نجس میشد و هنگام شکار نجاست به درون شاهرگ گردن شکار وارد میشد و شکار نجس میشد. اما اینها نجس نیستند و فقط رجس هستند و خوردن گوشت و پوشیدن پوست و مویشان سبب پلیدی وحرام است مانند خوک و شراب و قمار و مردار

  پاسخ دادن
  1. 3.1
   کارشناس دینی

   کارشناس دینی

   جواب این مورد را در دیدگاه قبلی دادم
   با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق سایت متعلق به اسلام سیتی می باشد و کپی برداری از مطالب سایت در صورت ذکر منبع و لینک مطلب بلامانع می باشد.