دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام پوشش » دلیل حرام بودن طلا برای مردان

دلیل حرام بودن طلا برای مردان

دلیل حرام بودن طلا برای مردانReviewed by کارشناس دینی on Nov 4Rating:

دلیل حرام بودن طلا برای مردان

پرسش: فلسفه و دلیل حرام بودن طلا برای مردان چیست؟ ضرر طلا برای مردان از نظر پزشکی را بیان کنید.

قبل از اینکه به فلسفه و دلیل حرمت پوشش طلا برای مردان بپردازیم ۵ نکته را خدمت شما عرض می کنیم:

۱- زینت کردن به طلا برای زن، در نماز و غیر نماز مباح است مگر در برابر نامحرمان، ولی برای مردان حرام است چه به قصد زینت باشد یا نباشد و نماز خواندن با آن باطل است.[۱]

۲- فرقی نیست در این که طلا سفید باشد یا زرد[۲] آن فلزی که بر اساس فتاوای مراجع برای مردان حلال است پلاتین است که فلزی غیر از طلا است.[۳]

۳- خرید و فروش و ساخت حلقه و ساعت طلای مردانه حرام و معامله باطل است.[۴]

۴- استفاده از چیزی که مشکوک است و مشخص نیست که طلا است یا چیز دیگر، برای مردان استفاده از آن مانعی ندارد.[۵]

۵- استفاده از طلا برای مدت کوتاه نیز برای مردان حرام است، مانند لحظه عقد.

فلسفه حرام بودن طلا برای مردان
هیچ حکمی در اسلام وجود ندارد مگر اینکه دارای حکمت های زیادی است به عنوان مثال حکم حرمت استفاده از طلا برای مردان، حکمت های زیادی دارد،
مانند اینکه برخی گفته ­اند:
گلبول‏های سفید در خون مرد بیش از زن است. از طرف دیگر، طلا در افزایش این گلبول‏ها مؤثر است. از این رو، وجود آن برای زن مفید است؛ ولی برای مردان چندان مناسب نیست و ممکن است موجب بر هم ‏زدن تعادل گلبول‏های سرخ و سفید گردد.[۶] البته این مسأله گویا با تحقیقات علمی نیز ثابت شده است. از دیگر حکمت هایی که برای حرمت طلا برای مردان گفته شده است: شبیه شدن مرد در خصوصیات اخلاقی به زن است.[۷]

ضرر طلا برای مردان از نظر پزشکی
به نقل از سایت خبر آنلاین از جواد ملکوتی خواه مسئول گروه نانو فناوری، با وجود اتفاق نظر مراجع در حرام بودن استفاده از طلا برای مردان، استفاده از این فلز در بین آقایان رو به افزایش است، تأملی در مضرات استفاده از طلا برای مردان، گواهی برای اثبات علت حرام شمردن آن برای مردان در دین مبین اسلام است .
طلا، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Au، لاتین aurum و عدد اتمی ۷۹ وجود دارد. طلا فلزی نرم، براق، زرد رنگ، چکش‌خوار، قابل انعطاف است که به دو صورت یک ظرفیتی و سه ظرفیتی وارد واکنشهای شیمیایی می شود و به علت اینکه با هیچ ترکیب شیمیایی واکنش ندارد، پایدارترین فلز در طبیعیت شناخته شده و تنها دو واکنش شیمیایی کلر و تیزاب سلطانی هستند که می توانند روی طلا تأثیر بگدارند.

طلا از واژه سانسکریت Jval  گرفته می شود واژه آنگلوساکسون آن gold و به لاتین aurum گفته می شود. از دوران هیروگلیف مصری از ۲۶۰۰ قبل از میلاد در کتاب عهد عتیق فلز طلا برای اولین بار به عنوان یک فلز درخشان با ارزش مورد اشاره قرار می گیرد.
طلا بعنوان نمادی برای پاکی، ارزش، سلطنت درجهان شناخته شده است و کیمیاگران که طلا را خدای فلزات معرفی می کردند و تمام آرزویشان این بود که فلزاتی چون مس را به طلا تبدیل کنند. این نکته قابل توجه است که این آرزو تحقق یافته است، در سالهای اخیر دانشمندان روسی توانسته اند با استفاده از یک مکانیسم طبیعی و استفاده از سیستم بیولوژیکی بدن مرغ مس را به طلا تبدیل کنند. یکی از توانمندیهای نانوفناوری این است که آرزوهای کیمیاگران را چون رسیدن به اکسیر جوانی و تبدیل مس به طلا تحقق بخشیده است. فلز طلا به عنوان زیبا ترین، قابل انعطاف ترین و چکش خوارترین فلز جهان شناخته شده است. اگر کل طلای پالایش شده در جهان را چکش کاری کرده و گردهم جمع کنیم به یک مکعب یکپارچه با هر ضلع به طول ۲۰ متری تبدیل می شود. طلای بومی هشت تا ده درصد نقره دارد. این مقدار می تواند کم و زیاد شود و برای همین طلا با رنگهای مختلف به وجود می آید. هرچه مقدار نقره بیشتر شود رنگ طلا سفیدتر و جرم ویژه آن کمتر می شود. آلیاژهای مختلفی چون مس، آهن و آلومینیوم با طلا ترکیب می شود و رنگهایی چون قرمز، سبز و ارغوانی را به وجود می آورد.

بیشترین مصرف طلا در ضرب سکه و جواهرات است و برای مبادلات پولی استفاده می شود. به علت هدایت الکتریکی خوب و مقاومت خود در برابر فرسایش و سایر ویژگیهای این فلز، طلا به عنوان مهمترین فلز در صنایع پیشرفته (High-tech) مورد استفاده قرار می گیرد. همانند نقره که با جیوه مخلوط می شود و برای پرکردن دندان استفاده می شود ترکیب طلا و جیوه نیز می تواند ماده محکمی برای مصرف دندانپزشکی فراهم کند.
در جدیدترین استفاده طلا از نانومواد طلا، نمک طلا است که در مقیاس نانومتریک است که برای مصارف بیولوژیکی و پزشکی استفاده می شود و در درمان سرطانها و بیماریهای کبدی کاربرد دارد. از نمکهای خاص طلا برای درمان رماتیسم مفصلی استفاده می کنند. طلا به عنوان یک منعکس کننده خوب برای نور است، از این رو از طلا یا ورقه های بسیار نازک آن به عنوان محافظ سطح بسیاری از ماهواره ها استفاده می کنند. چرا که ماهواره ها در برابر نورهای مادون قرمز ماورای بنفش و نورستارگان تحت تأثیر قرار گرفته و می تواند در برنامه ها اختلال ایجاد کند کشیدن یک سطح نازک از طلا می تواند به انعکاس این نور کمک کند.

بدن انسان طوری است که فلز طلا و همینطور نقره و پلاتین را جذب نمی کند به این معنا که ترکیبات طلا چندان سمی نیست اما براساس گزارشهای منتشر شده ۵۰ درصد بیماران ورم مفاصل که با داروهای ایزوتوپ طلا درمان شده اند دچار آسیبهای کلی بر کبد شده اند این تحقیق تنها در حد گزارش بوده و تا کنون مستنداتی در این رابطه ارائه نشده است.

از میان دیگر عوارضی که طلا برای مردان ایجاد می کند می توان به تحقیقاتی اشاره کرد که در سال ۱۹۹۰ در آمریکا انجام شده است. محققان با مطالعه روی افرادی که با طلا ارتباط دارند به این نتیجه رسیده اند که طلای موجود در بدن آنها باعث ایجاد اختلالات هورمونی شده و هورمونهای پرولاکتین و FSH بیشترین تأثیر منفی را از طلای موجود در بدن آنها گرفته و بیشترین تجمع طلا در دستگاه تناسلی مردان مشاهده شده است.

___________________
پی نوشت:
۱: توضیح المسائل مراجع، ج۱، م ۸۳۲
۲: همان
۳:استفتائات جدید آیت الله مکارم، ج۱، س ۸۱۱؛ اجوبه الاستفتائات، س ۴۴۳
۴: جامع المسائل آیت الله فاضل، ج۱، س۹۷۰ و۹۷۱؛ اجوبه الاستفتائات، س۴۴۷
۵: جوبه الاستفتائات، س ۴۴۳؛ استفتائات آیت الله مکارم، ج۱، س۸۱۱
۶: مجله مکتب سال ۱۳۵۷ به نقل از مرکز ملی پاسخگویی
۷: به نقل از استاد غلامرضایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.