صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » حکم آب قلیل در برخورد با نجاسات

حکم آب قلیل در برخورد با نجاسات

حکم آب قلیل در برخورد با نجاساتReviewed by کارشناس دینی on Nov 16Rating: ۴.۰

برخورد آب قلیل با نجاست

پرسش: حکم آب قلیل در برخورد با نجاست چیست؟

آیات عظام امام، بهجت: اگر آب قلیل روی چیز نجس بریزد یا چیز نجس به آن برسد نجس می شود، ولی اگر از بالا با فشار روی چیز نجس بریزد مقداری که به آن چیز می رسد نجس، و هر چه بالاتر از آن است پاک می باشد، و نیز اگر مثل فوّاره با فشار از پایین به بالا رود در صورتی که نجاست به بالا برسد پایین نجس نمی شود و اگر نجاست به پایین برسد بالا نجس می شود.

آیت الله مکارم شیرازی: هرگاه چیز نجسی به آب قلیل برسد آن را نجس می کند (بنابراحتیاط واجب) امّا اگر از بالا بریزند فقط آن مقدار که به نجس رسیده نجس می شود و اگر به صورت فوّاره از پایین به بالا رود و به چیز نجسی برسد قسمت پایین آن نجس نمی شود.

آیت الله سیستانی: اگر آب قلیل روی چیز نجس بریزد یا چیز نجس به آن برسد نجس می شود، ولی اگر از بالا روی چیز نجس بریزد و مقداری که به آن چیز نرسیده پاک است.

آیت الله وحید خراسانی: اگر آب قلیل روی چیز نجس بریزد یا چیز نجس به آن برسد نجس می شود، ولی اگر با فشار روی چیز نجس بریزد و مقداری که به آن چیز نرسیده پاک است.

آیت الله صافی: اگر آب قلیل روی چیز نجس بریزد یا چیز نجس به آن برسد نجس می شود، ولی اگر از بالا با فشار روی چیز نجس بریزد مقداری که به آن چیز می رسد نجس، و هر چه بالاتر از آن است پاک می باشد

[irp]

منبع: توضیح المسائل مراجع مساله ۲۶

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.