یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام امر به معروف و نهی از منکر » اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداشته باشد آیا کافر و مرتد از اسلام است؟

اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداشته باشد آیا کافر و مرتد از اسلام است؟

اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداشته باشد آیا کافر و مرتد از اسلام است؟Reviewed by کارشناس دینی on Nov 29Rating: ۵.۰

پرسش: اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداشته باشد، آیا مرتد از اسلام است یا خیر؟
اولاً بعضی افراد مسلمان که گاهی شاید بگویند ما امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداریم، این گفتنشان به این معنا نیست که آن اصل را قبول ندارند، بلکه شاید به رفتار و شیوه‌ی بعضی از کسانی که درست به این واجب عمل نمی‌کنند اعتراض دارند و می‌گویند این چه امر به معروف و نهی از منکری است. بنابراین با این حرف کسی مرتد نمی‌شود.
ارتداد در صورتی است که شخصی واقعاً ضروری دین را منکر شود. امر به معروف و نهی از منکر ضروری دین است، ولی انکار آن به نظر حضرت آقا در شرایطی که به انکار توحید یا نبوت برگردد موجب ارتداد است و اگر شخص همین‌جوری می‌گوید امر به معروف و نهی از منکر را قبول ندارم و به انکار توحید یا نبوت برنمی‌گردد، او مرتد نیست.
ثالثاً اینکه اصلاً او این حرف‌ها را زده، اما شما شبهه دارید که آیا این اعتقاد را دارد یا نه و آیا به انکار توحید و نبوت برمی‌گردد یا نه؛ در اینجا هم او بر حکم اسلام است و مرتد محسوب نمی‌شود.

توجه: جهت دیدن احکام مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر روی لینک داخل پرانتز (احکام امر به معروف و نهی از منکر) کلیک کنید.

منبع: دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای، پاسخ توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌ زاده

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.