صفحه اصلی » تاریخ و سیره » تاریخ و سیره معصومین » پیامبر اکرم (ص) » چگونگی اسلام آوردن اسعد بن زراره

چگونگی اسلام آوردن اسعد بن زراره

چگونگی اسلام آوردن اسعد بن زرارهReviewed by کارشناس دینی on Nov 30Rating: ۳.۰

چگونگی اسلام آوردن اسعد بن زراره و این که چگونه برای اولین بار قرآن را از زبان پیامبر شنید؟
اسعد بن زراره، از قبیله بزرگ بنی نجار در یثرب(مدینه) بوده که جد مادری حضرت محمد(ص) نیز از همین قبیله است. یثربی ها دو قبیله بزرگ بت پرست اوس وخزرج بوده اند که ۲۰۰ سال پیش از بعثت از یمن به این منطقه آمده بودند و با سه قبیله بزرگ یهودی زندگی می کردند. یهودی ها بر بت پرست ها، برتری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشتند و مهم تر از آن سابقه پیروی از شریعت آسمانی داشتند و در میان آن ها، افراد باسواد زیاد بودند.
بر این اساس گاهی بر سر همین مسایل، درگیری هایی بین آن ها پیش می آمد. در این کشمکش ها، یهودی ها مکرر بت پرست ها را تهدید می کردند و می گفتند بزودی پیامبری مبعوث می شود و ما زودتر از بقیه به او ایمان می آوریم و به کمک او شما را مثل قوم و عاد و ثمود از بین می بریم. این را در قالب تهدید می گفتند ولی آن قدر تکرار می کردند که در بین یثربی ها تبدیل به یک ذهنیت و باور شده بود که نزدیک است پیامبری ظهور کنند. تا این که خبر بعثت پیامبر(ص) به آنها رسید و یثربی ها گفتند شاید این فرد همان باشد.
در سال یازدهم بعثت، شش نفر از بزرگان یثرب که یکی از آن ها اسعد بن زراره بود، در موسم حج با پیامبر(ص) دیدار کردند. خودشان نقل می کنند که در عقبه (گردنه)منی محضر پیامبر(ص) رسیدیم و ایشان از هویت ما پرسیدند که گفتیم مردمی از قبیله خزرج هستیم. پرسیدند: از همپیمانان یهود؟ گفتیم: بله. فرمود بنشینید با هم صحبت کنیم. حضرت، اسلام را بر ما عرضه کرد و از ما دعوت کرد که مسلمان شویم. آن جا بود که این داستان قدیمی را برای پیامبر بازگو کردیم و گفتیم که الان در شهر ما اختلاف است، ما به دین شما درآمدیم به شهر خود باز می گردیم وآن ها را نیز به دین اسلام دعوت می کنیم بلکه دین شما به شهر ما نفوذ کند و این اختلافات شهر ما از بین برود. این افراد به مدینه بازگشتند و تبلیغ خود جوش دین اسلام پرداختند و سال بعد با هفت نفر دیگر، به مکه آمدند و در موسم حج دوباره پیامبر(ص) را ملاقات کردند و پای عقبه منی، پیمان عقبه اول را با ایشان بستند. بنابراین، دیدار اول، زمینه ای برای پیمان عقبه اول شد و اسعد بن زراره نیز در این جریان چنین نقشی داشته است.
ما از این جریان این گونه استفاده می کنیم که نحوه اسلام آوردن مردم مکه و مدینه در نقطه مقابل هم بود. در مکه ابتدا بردگان و پا برهنه و مردم مستضعف مسلمان شدند ولی در مدینه بر عکس بود و ابتدا ریش سفید ها مسلمان شدند، سپس مردم عادی.

[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی؛ پاسخ توسط حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.