شنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » تاریخ و سیره » کتاب اسرار آل محمد

کتاب اسرار آل محمد

کتاب اسرار آل محمدReviewed by کارشناس دینی on Dec 2Rating: ۴.۰

 کتاب اسرار ال محمد سلیم بن قیس هلالی تا چه اندازه معتبر است؟ خود شخصیت سلیم بن قیس صحت تاریخی دارد؟
سلیم بن قیس هلالی عامری از اصحاب امام علی (ع) و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و از تابعین بوده است. وی کتابی جمع آوری کرده بوده که در آن از سلمان، ابوذر، مقداد و شخصیت هایی که صحابی بوده اند مطالبی عمدتا درباره سقیفه و بعد از سقیفه نقل کرده است.
او این کتاب را همراه داشته است تا آن که در زمان قدرت حجاج بن یوسف ثقفی تحت تعقیب قرار گرفت و فرار کرد و به خانه شخصی به نام ابان بن ابی عیاش پناه برد و مدتی در آن جا زندگی کرد. ابان که تنها راوی این کتاب است و دیگران از او نقل کرده اند می گوید: من در آن زمان جوان بودم. سلیم، مردی عابد و زاهد و نورانی بود و بسیار از سلیم تمجید می کند. او می گوید: یک روز مرا خواست و گفت که من می میرم و چنین کتابی دارم ، چون شما حق به گردن من دارید به شما می دهم و داستان کتاب را برای او بازگو می کند و از او می خواهد که از آن مراقبت کند و محتوای این کتاب را فقط در اختیار اشخاص مورد اطمینان قرار دهد.
اگر از نظر کتاب لحاظ کنیم اولین کتابی است که قضیه شهادت حضرت زهرا (س) در آن نقل شده است. ولی سلیم اولین راوی نیست و راوی اولی داستان شهادت حضرت زهرا (س) سلمان است . البته همین قضایا با تفاوت هایی از عبد الله بن عباس هم نقل شده است.
در اعتبار این کتاب، جای حرف و حدیث بسیار دارد و محل بحث است. این کتاب موافقین و مخالفینی از علما دارد ولی بزرگان ما مانند محقق تستری در کتاب «قاموس الرجال» در ماده سلیم وارد بحث می شود و نهایتا در یک جمع بندی به عنوان یک کارشناس در چند خط می فرماید: اصل این کتاب صحیح است ولی تخلیط و تدلیس در آن روی داده است.
بعدها در این کتاب، روایات دیگری داخل شده است؛ مثلا آمده است که وقتی ابوبکر می خواست بمیرد صحبت هایی راجع به حقانیت علی (ع) به پسرش محمد بن ابی بکر کرد؛ در حالی که محمد هنگام مرگ پدر سه سال داشته است و معلوم است که این مورد جعل شده است. یا این که می گوید ائمه سیزده نفر هستند و معلوم است که در آن دست برده شده است.
از نظر سندی می گویند تنها راوی کتاب همین «ابان بن ابی عیاش» است و خود رجال نویسان شیعه او را توثیق نمی کنند. مدافعین جواب می دهند اگر محتوای یک حدیث جوری باشد که در کتاب های دیگر باشد و غیر عادی نباشد حتی اگر از نظر سندی مشکل داشته باشد قابل تایید است.

[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.