جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » تاریخ و سیره » تاریخ اسلام » سلمان فارسی و سقیفه

سلمان فارسی و سقیفه

سلمان فارسی و سقیفهReviewed by کارشناس دینی on Dec 2Rating: ۵.۰
با توجه به این که نقل شده که سلمان عمر طولانی داشته است پس چرا خبری از ایشان در تاریخ و مخصوصا در زمان عاشورا خبری از ایشان نیست؟ انگار بعد از سقیفه خودشان را کنار کشیده اند. این گم شدن در تاریخ علتش چیست؟
بیشتر عمر سلمان پیش از ظهور اسلام بوده است و تاریخ وفات او را سال ۳۶ قمری می نویسند و می گویند در زمان خلافت عثمان زمانی که حاکم مدائن بوده از دنیا رفته است و هم اکنون نیز قبرش در مدائن و جزو زیارتگاه های عراق است. پس در زمان خلفای قبلی و چندین دهه پیش از عاشورا از دنیا رفت.
این که بعد از رحلت رسول خدا ایشان کنار کشید، برعکس است؛ زیرا شواهد و گزارش زیادی از پایداری سلمان در کنار امام علی (ع) و در دفاع از حریم ولایت و امامت داریم. همین گزارش که راجع به سلیم نقل کردیم از سلمان نقل شده است. سلیم به نقل از او می گوید: امام علی (ع) عده ای طرفدار خواست که از من حمایت کنید. چهل نفر یا بیشتر اعلام آمادگی کردند و لی آن ها عقب کشیدند و ما چهار نفر ماندیم؛ من، ابوذر، مقداد و زبیر.
مسلم است او یکی از کسانی است که در روزهای اول با ابوبکر بیعت نکرد. یعقوبی از قول سلمان نقل می کند که او به اصحاب سقیفه گفت: کردید و نکردید. یعنی مساله جانشینی رسول خدا را انجام دادید ولی کار درستی نکردید.
[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.