جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام تقلید » آیا میشود تقلید نکرد و به احتیاط عمل کرد؟

آیا میشود تقلید نکرد و به احتیاط عمل کرد؟

آیا میشود تقلید نکرد و به احتیاط عمل کرد؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 4Rating: ۵.۰

عمل به احتیاط برای بیشتر افراد مقدور نیست.
فتوای برخی از مراجع
از مرحوم آیهالله العظمی بهجت نقل است که: شخص عربی از مرحوم شیخ محمد رضا آل یاسین پرسید: در حال رکوع و سجود تسبیحه ی کبری چند بار باید گفته شود؟ ایشان در جواب فرمود: سه مرتبه واجب است!
بعد از رفتن سؤال کننده، به عنوان اعتراض به ایشان عرض شد هیچ یک از فقها چنین فتوایی نداده است. ایشان فرمودند: این شخص یکی را قبل از سجده، و یکی را در حال سجده، و سومی را در هنگام سربرداشتن می گوید؛ لذا خواه ناخواه یکی از آن سه در حال سجده، انجام می گیرد.
برخی نیز گفته اند: احتیاط، عصای پیره زن هاست.
ظاهر این است که بهتر است انسان در مقام عمل شخصی خود از احتیاط نگذرد و عمل را موافق احتیاط انجام دهد؛ ولی در مقام فتوی، دستور به احتیاط مشکل است.
آیهالله سیدمحمدکاظم یزدی: «عمل به احتیاط» مستلزم این است که شخص آشنا به کیفیت احتیاط باشد و لذا چون «عمل به احتیاط» نیاز به اطلاعات و دقت فراوان دارد از هر کسی ساخته نیست.
آیت الله العظمی امام خمینی: موارد احتیاط را کم کسی میداند، پس عمل شخص عامی که آشنا به موارد احتیاط نیست، بدون تقلید، باطل هست.
آیت الله العظمی امام خامنه ای: چون عمل به احتیاط مستلزم شناسایى موارد و چگونگى احتیاط و صرف وقت بیشتر است، بهتر آن است که مکلّف در احکام دین از مجتهد جامع الشرائط تقلید کند.
آیت الله العظمی فاضل لنکرانی: واجب است در کیفیّت احتیاط نیز احتیاط کند، یعنی چنانچه احتیاط از چند طریق ممکن باشد باید طریقی را اختیار نماید که مطابق با احتیاط باشد.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی: چون عمل به احتیاط مشکل است و احتیاج به اطّلاعات نسبتاً وسیعی از مسائل فقهی دارد، راه برای تودۀ مردم غالباً همان مراجعه به مجتهدین و تقلید از آنها است.
آیهالله نوری همدانی: به این مطلب باید توجه کرد که در بسیاری از موارد در خود عمل به احتیاط نیز باید یا مجتهد بود و یا تقلید کرد.

[irp]

منابع:
(۱) العروهالوثقی، م ۲
(۲) تحریرالوسیله، م ۱
(۳) أجوبهالإسفتائات س ۲
(۴) توضیح المسائل مراجع، م ۱.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.