صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » آب نجس چگونه پاک میشود؟

آب نجس چگونه پاک میشود؟

آب نجس چگونه پاک میشود؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 20Rating: ۵.۰

پرسش: در چه صورتی آب نجس پاک می شود؟

 آبى که عین نجاست مثل خون و بول در آن ریخته و بو یا رنگ یا مزۀ آن را تغییر داده(۱)،چنانچه به کر یا جارى متصل شود،یا باران بر آن به بارد،یا باد،باران را در آن بریزد(۲)،یا آب باران در موقع باریدن از ناودان در آن جارى شود و(۳)تغییر آن از بین برود پاک مى‌شود(۴).ولى باید آب باران یا کر یا جارى با آن مخلوط گردد(۵).
(۱)زنجانى:اگر به خودى خود تغییر آن از بین برود پاک نمى‌شود ولى..
(۲)بهجت:یا آب باران از ناودان در آن جارى شود و تغییر آن از بین برود،پاک مى‌شود و اگر قبل از اتّصال به کر یا جارى یا باریدن باران تغییر از بین برود همین قدر که آب کر یا جارى به آن متّصل شود و یا آب باران به آن برسد پاک مى‌شود و لازم نیست با آن مخلوط شود.
(۳)خوئى،تبریزى،سیستانى:و در تمام این صُوَر..(۴)اراکى،تبریزى:بقیه مسأله ذکر نشده.
(۵)گلپایگانى،صافى،فاضل:بنا بر احتیاط واجب باید آب باران(گلپایگانى،صافى:در حال باریدن)یا کر یا جارى با آن مخلوط گردد.
خوئى،زنجانى:بنا بر احتیاط مستحب آب باران یا کر یا جارى با آن مخلوط گردد.
مکارم:مسأله هر گاه آبى که بو یا رنگ و یا طعم آن بر اثر نجاست تغییر کرده خود به خود رنگ و بو و طعمش از بین برود پاک نمى‌شود،مگر این که با آب کر یا باران یا جارى مخلوط گردد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مسأله ۵۳

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.