صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » مذی و وذی و ودی چیست

مذی و وذی و ودی چیست

مذی و وذی و ودی چیستReviewed by کارشناس دینی on Dec 20Rating: ۵.۰

رطوبت های که از مردان خارج می شود:

آبى که گاهى بعد از ملاعبه و بازى کردن( قبل از منی ) (۱)از انسان خارج مى‌شود(۲)(و به آن«مَذى»مى‌گویند)پاک است(۳)و نیز آبى که گاهى بعد از منى بیرون مى‌آید(و به آن«وَذى»گفته مى‌شود)(۴)و آبى که گاهى بعد از بول بیرون مى‌آید(و به آن«وَدى»مى‌گویند)[اگر(۵)بول به آن نرسیده باشد(۶)]،پاک است.و چنانچه انسان بعد از بول استبراء کند و بعد(۷)آبى از او خارج شود و شک کند که بول است یا یکى از اینها(۸)،پاک مى‌باشد.
(۱)خوئى،تبریزى،زنجانى:با زن..
(۲)سیستانى:آبى که گاهى با تحریک شهوت از مرد خارج مى‌شود..
(۳)-[عبارت«پاک است»در رساله آیات عظام:زنجانى و بهجت نیست] (۴)گلپایگانى،صافى:اگر ظاهر محلّ تطهیر شده باشد پاک است..فاضل:پاک است..
(۵)زنجانى،بهجت:اگر بعد از خروج..
(۶)[قسمت داخل کروشه در رساله آیت اللّٰه فاضل نیست] (۷)صافى:و بعد از تطهیر محل..
(۸)بهجت:و یا مخلوط است..[قسمتهاى داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه زنجانى نیست] مکارم:مسأله رطوبت هایى که از انسان خارج مى‌شود غیر از بول و منى بر چند قسم است:اوّل:آبى که گاه بعد از بول بیرون مى‌آید و کمى سفید و چسبنده است و به آن«وَدى»مى‌گویند.دوّم:آبى که هنگام ملاعبه و بازى کردن با همسر بیرون مى‌آید و به آن«مَذى»مى‌گویند.سوّم:آبى که گاه بعد از منى بیرون مى‌آید و به آن«وذى»گویند،همۀ این آبها در صورتى که مجرىٰ آلوده به بول و منى نباشد،پاک است و وضو و غسل را هم باطل نمى‌کند.فائدۀ استبراء از بول این است که مجرىٰ را از بول پاک مى‌کند یعنى اگر آب مشکوکى بعد از آن خارج شود،پاک است و وضو را هم باطل نمى‌کند،امّا اگر استبراء نکرده باید وضو را اعاده کند و محلّ را بشوید.فائدۀ استبراء از منى این است که اگر رطوبت مشکوکى از او خارج شود و نداند منى است یا یکى از آبهاى پاک،غسل ندارد،و اگر استبراء نکند و احتمال دهد ذرّات منى در مجرىٰ باقى بوده و همراه بول یا رطوبت دیگرى خارج شده باید دوباره غسل کند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مسأله ۷۳

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.