چهارشنبه , آذر ۱ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » آیا سگ گله و نگهبان و شکاری نجس است؟

آیا سگ گله و نگهبان و شکاری نجس است؟

آیا سگ گله و نگهبان و شکاری نجس است؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 22Rating: ۵.۰

حکم نگهداری از سگ گله و نگهبان و شکاری چیست؟ آیا نجس هستند؟ و خرید و فروش آن چه حکمی دارد؟

از نظر اسلام و همه مراجع تمام انواع سگ در خشکی نجس هستند و فرقی بین سگ گله و نگهبان و شکاری و ولگرد از نظر نجاست نیست و همگی نجس هستند گروهی تصور کرده اند فقط سگهایی نجس هستند که از نگهداری آنها، نهی شده است، مثل سگهای ولگرد ، امّا سگهای نگهبان و سگ شکاری یا سگهایی که امروزه توسط پلیس و گروه های امداد بکار گرفته می شوند، پاک هستند. این تصور صحیح نمی باشد، انواع سگ ها ـ چه شکاری و چه سگ چوپان و… ـ نجس هستند و آب دهان و تمامی بدن آنها نجس است. اما اگر هار و ولگرد نباشد، مثل سگ شکاری، سگ گله و سگ نگهبان ارزشمند است و نگه داشتنش اشکال ندارد و خرید و فروش اش جایز است و رسیدگی به او و غذا دادنش و تیمارش پسندیده است و …
همین که قرآن از همراه داشتن سگ نهی نکرده و در داستان اصحاب کهف این همراه داشتن سگ را یاد نموده و … معلوم می شود که ارزشمندی سگ گله و نگهبان و نگهداری آن را جایز می دانسته است.

بنابراین، اگر سگ شکاری، حیوان حلال گوشتی را شکار کرد، محل اصابت با دهان سگ باید شسته شود. و اگر دست و بدن و لباس انسان با بدن سگ ها حتی سگ شکاری برخورد کند، در صورتی که بدن سگ و یا ملاقی تر باشد، نجس می شود.

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.