شنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » آیا بچه کافر نجس است

آیا بچه کافر نجس است

آیا بچه کافر نجس استReviewed by کارشناس دینی on Dec 23Rating: ۴.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۰۸ اگر پدر و مادر و جدّ(۱)بچّۀ نابالغ کافر باشند(۲)آن بچه هم نجس است(۳)و اگر یکى از اینها مسلمان باشد بچه پاک است.
(۱)اراکى،گلپایگانى،خوئى،تبریزى،سیستانى،فاضل،بهجت،صافى:جدّ و جدّه..
(۲)نورى:اگر پدر و مادر و جدّ و جدّۀ بچۀ نابالغ،کافر غیر اهل کتاب باشند،..
(۳)خوئى،تبریزى:مگر در صورتى که ممیّز و مظهر اسلام باشد..
سیستانى:مگر در صورتى که ممیّز و مظهر اسلام باشد که در این صورت پاک است و اگر از پدر و مادر خود رو گردان و به مسلمانها تمایل داشته باشد و یا در حال تحقیق و بررسى باشد،حکم به نجاستش مشکل است و اگر پدر و مادر و جدّ و جدّه،یکى از اینها مسلمان باشد به تفصیلى که در مسأله[اختصاصى ۲۱۰،صفحۀ ۱۲۸]خواهد آمد بچه پاک است.
زنجانى:مسأله طفل ممیّز اگر اظهار کفر کند،کافر و اگر اظهار اسلام کند،مسلمان است.و طفل غیر ممیّز و طفل ممیّزى که نه اظهار کفر کرده و نه اظهار اسلام،چنانچه پدر و مادر و نیز جدّ و جدّۀ نزدیک وى کافر باشند،آن بچّه هم نجس است و اگر یکى از آنان مسلمان باشد،بچّه پاک است.
مکارم:مسأله بچّه‌هاى کفّار به حکم آنها هستند،و بچّه‌هاى مسلمانان حتىٰ بچّه‌اى که فقط پدرش مسلمان است،پاک است،امّا اگر فقط مادرش مسلمان باشد احتیاط،اجتناب است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.