جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » حکم گذاشتن آفتابه سوراخ روی زمین نجس

حکم گذاشتن آفتابه سوراخ روی زمین نجس

حکم گذاشتن آفتابه سوراخ روی زمین نجسReviewed by کارشناس دینی on Dec 24Rating: ۴.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۳۳ اگر آفتابه‌اى را که ته آن سوراخ است روى زمین نجس بگذارند(۱)چنانچه آب طورى زیر آن جمع گردد که با آب آفتابه یکى حساب شود،آب آفتابه نجس مى‌شود(۲)،ولى اگر آبى که از زیر آفتابه خارج مى‌شود در زمین فرو رود یا جارى شود به نحوى که با آب داخل آن یکى حساب نشود،آب آفتابه نجس نمى‌شود.
(۱)گلپایگانى،صافى:در حالى که آب از آن بیرون مى‌آید آب داخل آفتابه نجس نمى‌شود ولى در حالى که آب از آن بیرون نمى‌آید و آب نجس که در زیر آن جمع شده به واسطۀ سوراخ متّصل به آب داخل آفتابه باشد آب داخل آن هم نجس مى‌شود.
(۲)بهجت:ولى اگر آب آفتابه از داخل به بیرون با فشار جریان داشته باشد یا احتمال برود که نجاست بیرون به داخل سرایت نمى‌کند،حتّى اگر سطح آب بیرون و داخل مساوى هم باشد،آب آفتابه نجس نمى‌شود.
نورى:بلکه اگر آب بر زمین جارى شود یا فرو رود،در صورتى که سوراخ آفتابه به زمین نجس متصل باشد،باز هم بنا بر احتیاط واجب باید از آب آفتابه اجتناب کرده،ولى اگر سوراخ آن به زمین نجس متصل نباشد و آب زیر آفتابه هم با آب داخل آن یکى حساب نشود،آب آفتابه نجس نمى‌شود.
فاضل:و اگر سوراخ آن به زمین نجس متّصل نباشد و آب زیر آفتابه با آب داخل آن یکى حساب نشود،آب داخل آفتابه نجس نمى‌شود.
خوئى:مسأله اگر آفتابه‌اى را که ته آن سوراخ است روى زمین نجس بگذارند،چنانچه از جریان بیفتد و آب زیر آن جمع گردد که با آب آفتابه یکى حساب شود آب آفتابه نجس مى‌شود،ولى اگر آب آفتابه جریان داشته باشد نجس نمى‌شود.
تبریزى:بنا بر احتیاط از آب آفتابه اجتناب شود..
سیستانى:با فشار جریان داشته باشد..
مکارم:مسأله هر گاه ظرفى را که ته آن سوراخ است روى زمین نجسى بگذارند چنانچه آب با فشار از آن خارج شود داخل ظرف نجس نخواهد شد.
زنجانى:مسأله اگر ظرفى مانند آفتابه را که پایین آن سوراخ است بر زمین نجس بگذارند چنانچه از جریان بیفتد و آب زیر آن جمع گردد که با آب ظرف یکى حساب شود،آب ظرف نجس مى‌شود؛ولى اگر آب ظرف جریان داشته باشد نجس نمى‌شود.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.