دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » حکم افتادن اسماء متبرکه در دستشویی (توالت)

حکم افتادن اسماء متبرکه در دستشویی (توالت)

حکم افتادن اسماء متبرکه در دستشویی (توالت)Reviewed by کارشناس دینی on Dec 24Rating: ۵.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۴۰ اگر ورق قرآن یا چیزى که احترام آن لازم است مثل کاغذى که اسم خدا یا پیغمبر صلى اللّٰه علیه و آله و سلم یا امام علیه السلام(۱)بر آن نوشته شده،در مستراح بیفتد بیرون آوردن و آب کشیدن آن اگر چه خرج داشته باشد واجب است و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد باید(۲)به آن مستراح نروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده است(۳).و نیز اگر تربت(۴)در مستراح بیفتد و بیرون آوردن آن ممکن نباشد،باید(۵)تا وقتى که یقین نکرده‌اند به کلّى از بین رفته به آن مستراح نروند.
(۱)زنجانى:اسم خدا یا یکى از معصومین علیهم السلام..(۲)اراکى،فاضل:بنا بر احتیاط واجب باید..
(۳)بهجت:آب کشیدن آن،اگر چه خرج داشته باشد،بر کسى که آن را انداخته واجب است و اگر او این کار را نکرد یا نتوانست انجام دهد بر دیگران واجب مى‌شود و خرج آن از بیت المال داده مى‌شود و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد،کسانى که مطّلع هستند نباید به آن مستراح بروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده است،ولى وجوب اعلام،محلّ تأمّل است..
(۴)زنجانى:تربت کربلا..فاضل:تربت سید الشّهداء علیه السلام..
(۵)اراکى:بنا بر احتیاط واجب باید.. مکارم:مسأله هر گاه ورق قرآن و دعا یا ورقى که نام خدا یا پیامبر صلى اللّٰه علیه و آله و سلم و یا ائمّه علیهم السلام روى آن نوشته باشد در جاى آلوده و نجسى بیفتد باید فوراً آن را بیرون آورد و آب کشید،هر چند مخارجى داشته باشد و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد احتیاط واجب آن است که اگر مستراح باشد به آن مستراح نروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده یا خطّ آن محو شده است.
نجس کردن تربت امام حسین علیه السلام حرام است و پاک کردن آن واجب و اگر در محلّ آلوده‌اى بیفتد باید همانند ورق قرآن که گفته شد عمل نماید.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.