چهارشنبه , آذر ۱ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » آیا اگر خانه یا فرش یا لباس کسی نجس باشد واجب است به او بگوییم؟

آیا اگر خانه یا فرش یا لباس کسی نجس باشد واجب است به او بگوییم؟

آیا اگر خانه یا فرش یا لباس کسی نجس باشد واجب است به او بگوییم؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 24Rating: ۵.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۴۴ اگر جایى از خانه یا فرش کسى نجس باشد و ببیند بدن یا لباس یا چیز دیگر کسانى که وارد خانۀ او مى‌شوند با رطوبت به جاى نجس رسیده است،لازم نیست به آنان بگوید(۱).
(۱)بهجت:مگر این که مثل مسأله فوق با آنها معاشرت داشته باشد.
اراکى:بنا بر احتیاط واجب باید به آنان بگوید.
گلپایگانى:بنا بر احتیاط لازم باید به آنان بگوید.
خوئى،تبریزى:[اگر]در معرض این باشد که نجاست به مأکول و مشروب سرایت کند،باید به آنان بگوید.مکارم:احتیاط آن است که به او اعلام کند.
سیستانى:چنانچه او موجب این امر شده باشد،باید با دو شرطى که در مسأله پیش گذشت به آنان بگوید.صافى:وجوب اعلام به آنان معلوم نیست.
زنجانى:به چهار شرط لازم است به آنان بگوید:شرط اول:آن که صاحب خانه آنها را دعوت کرده باشد و یا در مجالسى چون مجلس روضه دعوت عمومى شده باشد،پس اگر کسى بدون دعوت صاحب خانه وارد شود،بر صاحب خانه لازم نیست نجس شدن لباس یا بدن او را بگوید.شرط دوم:آن که جا یا چیز نجس به گونه‌اى باشد که تماس بدن یا لباس افراد با رطوبت،با آن متعارف است مثلاً اگر دستمالى که در کنار دستشویى گذاشته مى‌شود نجس باشد،بر صاحب خانه لازم است نجس شدن بدن یا لباس دیگران را به آنها بگوید،ولى اگر قسمتى از دیوار اتاق که معمولاً دست تر به آنها زده نمى‌شود نجس باشد و بدن یا لباس دیگران با رسیدنِ به آن نجس شود،لازم نیست به آنها گفته شود.شرط سوم:آن که در معرض آن باشد که نجاست به چیزهاى خوردنى و آشامیدنى سرایت کند.شرط چهارم:آن که احتمال بدهد میهمانها به گفتۀ او ترتیب اثر مى‌دهند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.