چهارشنبه , آذر ۱ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » نحوه تطهیر و پاک کردن ظرف خوک

نحوه تطهیر و پاک کردن ظرف خوک

نحوه تطهیر و پاک کردن ظرف خوکReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۴.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۵۲ ظرفى را که خوک از آن،چیز روانى بخورد(۱)،با آب قلیل باید هفت مرتبه شست و در کر و جارى نیز هفت مرتبه باید شست به احتیاط واجب(۲)،و لازم نیست آن را خاک مال کنند(۳)،اگر چه احتیاط مستحبّ آن است که خاک مال شود(۴)،و نیز لیسیدن خوک ملحق است به آب خوردن آن به احتیاط واجب.

(۱)گلپایگانى،اراکى:یا بلیسد..
خوئى،سیستانى،تبریزى:یا بلیسد یا این که در آن موش صحرایى مرده باشد..
صافى:ظرفى را که خوک بلیسد یا از آن،چیز بخورد..
(۲)اراکى،گلپایگانى:در کُر و جارى یک مرتبه کافى است(اراکى:گرچه احتیاط مستحب آن است که هفت مرتبه شسته شود)..
خوئى،تبریزى،سیستانى:با آب قلیل یا کُر یا جارى باید هفت مرتبه شست..
صافى:در کُر و جارى نیز احتیاطاً هفت مرتبه بشویند..
(۳)خوئى،تبریزى،سیستانى:بقیه مسأله ذکر نشده.
(۴)اراکى،گلپایگانى،صافى،فاضل:بقیه مسأله ذکر نشده.
مکارم:مسأله ظرفى را که خوک از آن،چیز مایعى را خورده باید هفت مرتبه با آب شست و لازم نیست آن را خاک مال کنند و در لیسیدن خوک و مردن موش صحرایى در آن نیز بنا بر احتیاط واجب باید هفت مرتبه شست.
زنجانى:مسأله اگر خوک کاسه و مانند آن از ظروف شُرب را بلیسد یا از آن چیز روانى بخورد،یا این که در آن موش صحرایى مرده باشد،باید هفت مرتبه با آب قلیل شست و در آب غیر قلیل نیز بنا بر احتیاط،هفت مرتبه شستن لازم است و در هر حال لازم نیست آن را خاک مالى کنند.
بهجت:مسأله ظرفى را که خوک از آن چیز مایع بخورد،با آب قلیل بنا بر احتیاط باید هفت مرتبه شست و در کر و جارى نیز بنا بر احتیاط واجب هفت مرتبه باید شست،و بنا بر اظهر لازم نیست آن را خاک‌مال کنند،و نیز بنا بر احتیاط واجب لیسیدن خوک مانند آب خوردن آن است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.