صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » تطهیر ظروف نجس

تطهیر ظروف نجس

تطهیر ظروف نجسReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۵.۰

طهارت ظرف نجس و آب کشیدن آن برای پاک شدن چگونه است؟

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۵۵ ظرف نجس(۱)را با آب قلیل،دو جور مى‌شود آب کشید:یکى آن که سه مرتبه پر کنند و خالى کنند،دیگر آن که سه دفعه قدرى آب در آن بریزند و در هر دفعه آب را طورى در آن بگردانند که به جاهاى نجس آن برسد و بیرون بریزند.
(۱)زنجانى:کاسۀ نجس..
بهجت:مسأله ظرفى را که به غیر بول نجس شده با آب قلیل،به دو صورت مى‌توان آب کشید:اول آن که بنا بر أقوىٰ یک مرتبه از آب پر کنند و خالى کنند.دوم:یک بار قدرى آب در آن بریزند و آب را طورى در آن بگردانند که به جاهاى نجس آن برسد و بیرون بریزند و اگر به بول نجس شده باشد این کار را دو بار انجام دهند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

[irp]
کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.