شنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » حکم ادرار نوزاد پسر

حکم ادرار نوزاد پسر

حکم ادرار نوزاد پسرReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۵.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۶۱ اگر چیزى به بول پسر(۱)شیر خوارى که غذا خور نشده(۲)(و شیر خوک(۳)نخورده)(۴)،نجس شود،چنانچه یک مرتبه آب روى آن بریزند(۵)(که به تمام جاهاى نجس آن برسد)(۶)پاک مى‌شود(۷)ولى احتیاط مستحبّ آن است که یک مرتبۀ دیگر هم آب روى آن بریزند(۸).و در لباس و فرش و مانند اینها فشار لازم نیست.
(۱)مکارم،سیستانى،زنجانى:یا دختر..
(۲)فاضل:که دو سال آن تمام نشده و غذا خور نشده..(۳)گلپایگانى،صافى:و زن کافره..
(۴)[قسمت داخل پرانتز در رساله آیات عظام:خوئى،تبریزى،سیستانى،مکارم،بهجت و زنجانى نیست](۵)سیستانى:یک مرتبه آب،هر چند کم باشد،روى آن بریزند..
(۶)زنجانى:یا کمى آب روى آن ریخته و با فشار به تمام جاهاى نجس آن،آب برسانند..
[قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه مکارم نیست] (۷)بهجت:و شستن و فشار دادن آن لازم نیست و بنا بر احوط باید شیر کافر و شیر نجس و شیر غیر پسر نیز نخورده باشد و أحوط این است که به وسیلۀ آب ریختن خود بول از بین برود یا این که قبلاً خشک شده باشد.(۸)مکارم:احتیاط مستحبّ آن است که دو مرتبه بریزند..

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.