صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » نحوه تطهیر زمین یا شن یا ریگ نجس شده

نحوه تطهیر زمین یا شن یا ریگ نجس شده

نحوه تطهیر زمین یا شن یا ریگ نجس شدهReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۵.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۷۹ زمینى که آب روى آن جارى نمى‌شود(۱)اگر نجس شود،با آب قلیل پاک نمى‌گردد(۲).ولى زمینى که روى آن شن یا ریگ باشد چون آبى که روى آن مى‌ریزند از آن جدا شده و در شن و ریگ فرو مى‌رود با آب قلیل پاک مى‌شود(۳)،اما زیر ریگها نجس مى‌ماند.
(۱)گلپایگانى،صافى:زمینى که آب در آن فرو نمى‌رود و از محلّ نجس هم به محلّ دیگر جارى نمى‌شود..
(۲)گلپایگانى،صافى:مگر آن که غسالۀ آن را با پارچه یا ظرف بگیرند..
بهجت:بلکه فقط ظاهر آن پاک مى‌شود..اراکى:با آب قلیل ظاهر آن پاک مى‌شود..
(۳)گلپایگانى،صافى:بقیه مسأله ذکر نشده.
خوئى،تبریزى،سیستانى:مسأله زمینى که آب در او فرو مى‌رود مثل زمینى که روى آن شن یا ریگ باشد،اگر نجس شود با آب قلیل نیز پاک مى‌شود.
مکارم:مسأله هر گاه زمینى را با آب قلیل آب بکشند اگر از شن یا ریگ باشد و غساله یعنى آب باقى مانده در آن فرو رود پاک است،امّا ریگهاى زیر آن زمین نجس مى‌شود،هم چنین اگر سراشیبى داشته باشد و آب از آن بگذرد پاک مى‌گردد،امّا اگر غساله روى زمین بماند نجس است،مگر با وسیله‌اى آن را جمع کنند.
زنجانى:مسأله زمینى که آب روى آن جارى نمى‌شود اگر نجس شود،چنانچه بخواهند با آب قلیل آن را پاک کنند مى‌بایست آب را با دستمال و مانند آن جمع کنند و در غیر این صورت،زمین بنا بر احتیاط با آب قلیل پاک نمى‌شود.زمینى که آب در آن فرو مى‌رود مثل زمینى که روى آن شن یا ریگ باشد اگر نجس شود با آب قلیل نیز پاک مى‌شود اما زیر شن یا ریگها بنا بر احتیاط نجس مى‌ماند.
فاضل:مسأله اگر زمینى که نجس شده مثل شن و ماسه باشد که آب در آن فرو مى‌رود با آب قلیل آب بکشند،ظاهر آن پاک مى‌شود ولى زیر آن نجس مى‌شود.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.) ( طهارت ، پاک شدن ، شستن )

[irp]
کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.