سه شنبه , آذر ۲۱ ۱۳۹۶
اسلام سیتی » احکام شرعی » احکام طهارت » پاک شدن کف پا و ته کفش نجس با راه رفتن روی آسفالت
ارسال پرسش

پاک شدن کف پا و ته کفش نجس با راه رفتن روی آسفالت

پاک شدن کف پا و ته کفش نجس با راه رفتن روی آسفالتReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۵.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۸۴ پاک شدن کف پا و ته کفش نجس،به واسطۀ راه رفتن روى آسفالت و روى زمینى که با چوب فرش شده(۱) محل اشکال است (۲).بلکه پاک نشدن اقوى است.
(۱)بهجت:یا هر چیزى که به آن زمین نگویند..
(۲)خوئى،اراکى،گلپایگانى،تبریزى،سیستانى،صافى:بقیه مسأله ذکر نشده.
بهجت:و أظهر،بقاءِ نجاست است.
مکارم:مسأله هر گاه روى زمینى که با چوب فرش شده راه برود پاک شدن کف پا و ته کفش نجس مشکل است،ولى با راه رفتن روى آسفالت پاک مى‌شود.
فاضل،نورى:مسأله کف پا و ته کفش نجس،به واسطۀ راه رفتن روى آسفالت(فاضل:که با قیر پوشیده شده)و روى زمینى که با چوب فرش شده،پاک نمى‌شود.
زنجانى:مسأله کف پا و ته کفش نجس به واسطۀ راه رفتن روى آن چه معمولاً با آن زمین را فرش مى‌کنند مانند آسفالت پاک مى‌شود ولى پاک شدن کف پا و ته کفش به وسیلۀ آن چه معمولاً با آن زمین را فرش نمى‌کنند محل اشکال است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.) ( طهارت ، پاک شدن ، شستن )

[irp]

۲ دیدگاه‌

 1. سلام خسته نباشید . در محل کار من که کف آن سرامیک پوشیده شده و متاسفانه رعایت نمیکنن و هنگام تی کشیدن کف دستشویی و زمین را همه باهم تمیز میکنند و ‘به همه جا سرایت میکند . اصلا کف ساختمان پاک نیست و بنده خیلی اذیت میشوم و گاهی که کف ساختمان خیس و یا مرطب هست و من راه میروم مجبورم بعد از رفتن به خانه کف ماشینم را شستشو دهم که بعدا اذیت نشم و چون بین راه هم آسفالت هست و بنا به استفتائات آقای خامنه ای که مقلدشان هستم پاک کننده نیست. اینقدر برای بنده معظل بزرگی شده که مجبورم یا تحمل کنم و یا ترک کار کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید . ممنون

  • کارشناس دینی
   کارشناس دینی

   سلام علیکم
   اینکه با همان تی که دستشویی را تمیز می کنند جاهای دیگر را نیز نظافت می کنند دلیل بر نجس شدن جاهای دیگر نمی شود زیرا شما یقین ندارید که کف دستشویی نجس بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.