یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » آیا ته عصا و ته پا مصنوعی و نعل چهار پایان با راه رفتن روی زمین پاک میشود

آیا ته عصا و ته پا مصنوعی و نعل چهار پایان با راه رفتن روی زمین پاک میشود

آیا ته عصا و ته پا مصنوعی و نعل چهار پایان با راه رفتن روی زمین پاک میشودReviewed by کارشناس دینی on Dec 25Rating: ۴.۰

توضیح المسائل مراجع مسأله ۱۸۸ کسى که با دست و زانو راه مى‌رود،اگر کف دست یا زانوى او نجس شود پاک شدن دست و زانوى او به وسیلۀ راه رفتن محل اشکال است.(۱)و هم چنین است ته عصا و ته پاى مصنوعى و نعل چهارپایان(۲)و چرخ اتومبیل و درشکه و مانند اینها.
(۱)گلپایگانى،صافى،زنجانى:با راه رفتن پاک مى‌گردد..
(۲)گلپایگانى،صافى:بقیه مسأله ذکر نشده.
بهجت:مسأله کسى که با دست و زانو راه مى‌رود،اگر دست یا زانوى او نجس شود،با راه رفتن پاک مى‌گردد.و هم چنین است ته عصا و ته پاى مصنوعى و نعل چهارپایان و چرخ اتومبیل و گارى و مانند اینها بنا بر اظهر. (۱)سیستانى:از آرنج تا سر نوک انگشت وسط دست را ذراع گویند،که گفته شده است در انسانهاى متوسّط القامه،چیزى برابر ۴۶ سانتیمتر مى‌باشد. نورى:مسأله کسى که با دست و زانو راه مى‌رود،اگر کف دست یا زانو به وسیلۀ تماس با زمین و حرکت بر روى زمین نجس شود،دست و زانوى او به وسیلۀ راه رفتن پاک مى‌شود و اما پاک شدن ته عصا و ته پاى مصنوعى و نعل چهار پایان و چرخ اتومبیل و درشکه و مانند اینها،محل اشکال است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.) ( طهارت ، پاک شدن ، شستن )

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.