یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام طهارت » اگر انسان یقین کند چیز نجس پاک شده آن چیز پاک است

اگر انسان یقین کند چیز نجس پاک شده آن چیز پاک است

اگر انسان یقین کند چیز نجس پاک شده آن چیز پاک استReviewed by کارشناس دینی on Dec 27Rating: ۵.۰

توضیح المسائل ۱۳ مرجع: مسأله ۲۲۲ اگر خود انسان یقین کند که چیزى که نجس بوده پاک شده است،یا دو عادل به پاک شدن آن خبر دهند،آن چیز پاک است(۱)و هم چنین است اگر کسى که چیز نجس در اختیار اوست بگوید آن چیز پاک شده(۲)،یا مسلمانى چیز نجس را آب کشیده باشد(۳)،اگر چه معلوم نباشد درست آب کشیده یا نه(۴).
(۱)سیستانى:اگر انسان یقین یا اطمینان پیدا کند که چیزى که نجس بوده پاک شده است،یا دو عادل بر پاک شدن آن شهادت دهند و مورد شهادت آنان سبب پاک شدن باشد آن چیز پاک است مثلاً شهادت دهند به این که لباس آلوده به بول،دو مرتبه شسته شده..
(۲)سیستانى:و مورد اتّهام هم نباشد..(۳)سیستانى:به منظور پاک شدن آب کشیده باشد..
(۴)خوئى،تبریزى:و بعید نیست که خبر دادن یک نفر عادل یا شخص موثّق به پاکى آن نیز کفایت کند. (۱)این عنوان در رساله آیت اللّٰه زنجانى آمده است.
زنجانى:مسأله پاک شدن چیز نجس به چند راه ثابت مى‌شود:اول:آن که انسان خود یقین یا اطمینان کند یا نوع مردم یقین یا اطمینان به پاک شدن پیدا کنند و در جایى که نوع مردم اطمینان به طهارت نمى‌کنند اگر انسان بر خلاف متعارف اطمینان کند،کفایت نمى‌کند و شخص وسواسى که بر خلاف معمول افراد در آب کشیدن چیز نجس به زودى اطمینان پیدا نمى‌کند لازم نیست خود اطمینان کند؛بلکه اگر معمول افراد اطمینان کنند کافى است.دوم:دو مرد عادل خبر دهند؛و بنا بر احتیاط واجب یک نفر عادل کفایت نمى‌کند.سوم:آن که کسى که چیز نجس در اختیار اوست بگوید آن چیز پاک شده.چهارم:مسلمانى چیز نجس را آب کشیده باشد اگر چه معلوم نباشد درست آب کشیده یا نه.
مکارم:مسأله هر گاه دو نفر عادل،یا یک نفر،از پاک شدن چیز نجسى خبر دهند شهادت آنها قبول است،هم چنین اگر ذو الید یعنى کسى که چیزى را در اختیار دارد بگوید پاک شده است،یا بدانیم مسلمانى آن را آب کشیده ولى نمى‌دانیم درست آب کشیده یا نه،پاک است.

حتما بخوانید: راه ثابت شدن طهارت

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.) ( طهارت ، پاک شدن ، شستن )

[irp]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.