جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » حکم وضو کسی که صورت یا دست اش کوچتر یا بزرگتر از معمول باشد

حکم وضو کسی که صورت یا دست اش کوچتر یا بزرگتر از معمول باشد

حکم وضو کسی که صورت یا دست اش کوچتر یا بزرگتر از معمول باشدReviewed by کارشناس دینی on Dec 27Rating: ۵.۰

توضیح المسائل ۱۳ مرجع: مسأله ۲۳۸ اگر صورت یا دست کسى کوچکتر یا بزرگتر از معمول مردم(۱)باشد باید ملاحظه کند که مردمان معمولى(۲)تا کجاى صورت خود را مى‌شویند،او هم تا همان جا را بشوید(و اگر دست و صورتش هر دو بر خلاف معمول باشد ولى با هم متناسب باشند لازم نیست ملاحظه معمول را بکند بلکه به دستورى که در مسأله پیش گفته شد وضو بگیرد(۳)و نیز اگر در پیشانى او مو روییده یا جلوى سرش مو ندارد باید به اندازۀ معمول پیشانى را بشوید.
(۱)خوئى،تبریزى،سیستانى:از متعارف مردم..فاضل:از حدّ معمول..
(۲)خوئى،سیستانى،تبریزى:مردمان متعارف..فاضل:افراد معمولى..
(۳)[قسمت داخل پرانتز در رساله آیات عظام:اراکى،گلپایگانى،خوئى،سیستانى،تبریزى و صافى نیست
زنجانى:مسأله اگر نسبت صورت و دست کسى کوچک‌تر یا بزرگتر از نسبت صورت و دست متعارف مردم باشد،باید ملاحظه کند که مردم متعارف تا کجاى صورت خود را مى‌شویند،او هم تا همان جا بشوید و نیز اگر در پیشانى او مو روییده یا جلوى سرش مو ندارد باید به اندازۀ معمول،پیشانى را بشوید.
مکارم:مسأله هر گاه انگشتانش بیش از حدّ معمول بزرگ یا کوچک باشد اعتبارى به آن نیست،بلکه باید ببیند افراد معمولى چه اندازه از صورت خود را مى‌شویند،او هم همان مقدار را بشوید،هم چنین کسى که رستنگاه موى او بسیار بالا یا بسیار پایین است مطابق افراد معمولى صورت خود را مى‌شوید.
بهجت:مسأله میزان در رستنگاه مو و در انگشتان،افراد مستوى الخلقه و عادى مى‌باشد،پس کسانى که رستنگاه مو یا انگشتان آنها غیر عادى است،در مقدار شستن،افراد عادى را میزان قرار دهند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.