دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » شستن توی بینی و گوشه لب و چشم در وضو

شستن توی بینی و گوشه لب و چشم در وضو

شستن توی بینی و گوشه لب و چشم در وضوReviewed by کارشناس دینی on Dec 27Rating: ۵.۰

[مسأله ۲۴۲ شستن توى بینى و مقدارى از لب و چشم]

مسأله ۲۴۲ شستن توى بینى و مقدارى از لب و چشم که در وقت بستن دیده نمى‌شود واجب نیست (۱) ، (ولى براى آن که یقین کند از جاهایى که باید شسته شود چیزى باقى نمانده، واجب است مقدارى از آنها را هم بشوید (۲)) . و کسى که نمى‌دانسته باید این مقدار را بشوید، اگر نداند در وضوهائى که گرفته این مقدار را شسته یا نه (۳) ، نمازهایى که خوانده صحیح است (۴) .

(۱) مکارم: بقیه مسأله ذکر نشده.

سیستانى: ولى انسان اگر یقین نکند که از جاهایى که باید شسته شود چیزى باقى نمانده واجب است براى آن که یقین کند، مقدارى از آنها را هم بشوید. و کسى که این امر رانمى‌دانسته، اگر نداند در وضوئى که گرفته مقدار لازم را شسته یا نه، نمازهایى را که با آن وضو خوانده صحیح است و لازم نیست براى نماز بعدى دوباره وضو بگیرد.

زنجانى: و شستن ظاهر بینى و مقدارى از لب و چشم که در وقت بستن دیده مى‌شود لازم است. .

(۲) فاضل: براى آن که یقین کند همۀ جاهایى که باید شسته شود شسته شده، مقدارى از آنها را هم بشوید. [پایان مسأله []قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه زنجانى نیست.]

(۳) گلپایگانى، صافى: اگر بداند در وضوهایى که گرفته مقدار واجب را شسته. .

(۴) خوئى، تبریزى: نمازى را که با آن وضو خوانده و وقتش باقى است با وضوى جدید اعاده نماید و قضاى نمازهایى که وقتش گذشته واجب نیست.

زنجانى: نمازى را که با آن وضو خوانده و وقتش باقى است، با وضوى جدید اعاده نماید و بنا بر احتیاط قضاى نمازهایى که وقتش گذشته واجب است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.