چهارشنبه , آذر ۱ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » مسح از روی جوراب یا کفش

مسح از روی جوراب یا کفش

مسح از روی جوراب یا کفشReviewed by کارشناس دینی on Dec 27Rating: ۵.۰
[مسأله ۲۵۹ مسح کردن از روى جوراب و کفش باطل است] مسأله ۲۵۹ مسح کردن از روى جوراب و کفش باطل است، ولى اگر به واسطۀ سرماى شدید یا ترس از دزد و درنده و مانند اینها نتواند کفش یا جوراب را بیرون آورد (۱) ، مسح کردن بر آنها اشکال ندارد (۲) و اگر روى کفش نجس باشد، باید (۳) چیز پاکى بر آن بیندازد و بر آن چیز مسح کند (۴) .

(۱) خوئى: تیمّم نماید و اگر تقیّه در بین باشد، مسح بر جوراب و کفش نموده و تیمّم نیز بنماید.

تبریزى: تیمم نماید و اگر تقیّه در بین باشد، بر روى جوراب و کفش مسح شود و بنا بر احتیاط مستحب تیمم هم بنماید.

سیستانى: احتیاط واجب آن است که مسح بر جوراب و کفش نموده و تیمّم نیز نماید، و اگر تقیّه در بین باشد مسح بر جوراب و کفش کفایت مى‌کند.

(۲) زنجانى: و احتیاط مستحب آن است که تیمم نیز بنماید. .

مکارم: مسح باید روى پوست پا باشد و مسح کردن روى جوراب و کفش فایده ندارد، مگر در حال تقیه. و اگر به واسطه سرماى شدید یا ترس از دزد و درنده و مانند آن نتواند کفش یا جوراب را بیرون آورد کافى است روى آنها مسح کند. .

(۳) زنجانى: بنا بر احتیاط باید. .

(۴) گلپایگانى، صافى: و احتیاط واجب آن است که تیمّم هم بنماید.

زنجانى، بهجت: و تیمّم هم بنماید (بهجت: احتیاطاً) .

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.