صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » وضو کسی که بر اثر سوختگی در صورت یا دست او برآمدگی ایجاد شده

وضو کسی که بر اثر سوختگی در صورت یا دست او برآمدگی ایجاد شده

وضو کسی که بر اثر سوختگی در صورت یا دست او برآمدگی ایجاد شدهReviewed by کارشناس دینی on Dec 28Rating: ۴.۰

[مسأله ۲۹۲ اگر در صورت و دستها به واسطۀ سوختن برآمدگى پیدا شود]

مسأله ۲۹۲ اگر در صورت و دستها و جلوى سر و روى پاها به واسطۀ سوختن یا چیز دیگر، برآمدگى پیدا شود (۱) ، شستن و مسح روى آن کافى است. و چنانچه سوراخ شود رساندن آب به زیر پوست لازم نیست، بلکه اگر پوست یک قسمت آن کنده شود، لازم نیست آب را به زیر قسمتى که کنده نشده برساند ولى چنانچه پوستى که کنده شده گاهى به بدن مى‌چسبد و گاهى بلند مى‌شود (۲) باید آن را قطع کند یا آب را به زیر آن برساند (۳) .

(۱) بهجت: مثل بلند شدن پوست به سبب باد کردن محلّ آن، تا وقتى که جزءِ بدن به حساب مى‌آید. .

(۲) زنجانى: باید آب را به زیر آن برساند.

(۳) فاضل: آب را به زیر آن و هم روى آن برساند.

بهجت: مى‌تواند آن را قطع کند یا آب را به زیر آن برساند، یا آن که در هر وقتى به وظیفۀ آن وقت، عمل نماید.

مکارم: مسأله هر گاه به واسطۀ سوختگى یا چیز دیگر تاولهایى بر اعضاى وضو پیدا شود شستن و مسح روى آن کافى است و چنانچه سوراخ شود، رساندن آب به زیر پوست لازم نیست، ولى چنانچه قسمتى از پوست کنده شده که گاهى به بدن مى‌چسبد و گاهى بلند مى‌شود باید آب را به زیر آن برساند به شرط این که ضرر نداشته باشد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.