دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » شک در وجود مانع در اعضای وضو

شک در وجود مانع در اعضای وضو

شک در وجود مانع در اعضای وضوReviewed by کارشناس دینی on Dec 28Rating: ۵.۰

[مسأله ۲۹۳ اگر انسان شک کند که به اعضاى وضوى او چیزى چسبیده]

مسأله ۲۹۳ اگر انسان شک کند که به اعضاى وضوى او چیزى چسبیده یا نه، چنانچه احتمال او در نظر مردم به جا باشد، مثل آن که بعد از گِل‌کارى شک کند گِل به دست او چسبیده یا نه، باید وارسى کند، یا به قدرى دست بمالد که اطمینان پیدا کند (۱) که اگر بوده برطرف شده یا آب به زیر آن رسیده است (۲) .

(۱) زنجانى: به قدرى دست بمالد که براى خود او یا نوع مردم اطمینان پیدا شود. .

(۲) بهجت: و اگر از روى غفلت وضو گرفت و بعد معلوم شد که مانعى بوده، وضویش باطل است و اگر احتمال داد که مانعى در کار نیست و به امید عدم مانع، وضو گرفت یا غافل شد و بعد معلوم شد مانعى در کار نبوده صحیح بودن وضو خالى از وجه نیست.

مکارم: مسأله هر گاه انسان احتمال دهد مانعى در اعضاى وضو وجود دارد اگر احتمال آن عقلائى است باید وارسى کند، مثل این که بعد از گِل‌کارى یا رنگ کارى شک کند مقدارى گِل یا رنگ به دست او چسبیده است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.