یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » وجود چرک در اعضای وضو

وجود چرک در اعضای وضو

وجود چرک در اعضای وضوReviewed by کارشناس دینی on Dec 28Rating: ۵.۰

[مسأله ۲۹۴ وجود چرک در اعضای وضو]

مسأله ۲۹۴ جایى را که باید شست و مسح کرد هر قدر چرک باشد اگر چرک آن مانع از رسیدن آب به بدن نباشد اشکال ندارد (۱) . و هم چنین است اگر بعد از گچکارى و مانند آن چیز سفیدى که جلوگیرى از رسیدن آب به پوست نمى‌نماید بر دست بماند، ولى اگر شک کند که با بودن آنها آب به بدن مى‌رسد یا نه، باید آنها را برطرف کند.

(۱) خوئى، زنجانى، تبریزى، سیستانى: اگر جایى را که باید شست یا مسح کرد، چرک باشد ولى چرک آن مانع از رسیدن آب به بدن نباشد، اشکال ندارد. .

مکارم: مسأله رنگهایى که مانع رسیدن آب به بدن نیست، براى وضو ضررى ندارد ولى اگر مانع باشد یا شکّ کند که مانع است یا نه باید آن را برطرف سازد.

مسأله اختصاصى

بهجت: مسأله ۲۹۹ کسى که پوست بدن او چرب است، اگر چربى آن، جرم ندارد که مانع رسیدن آب به پوست باشد، اشکال ندارد و اگر احراز کند که محلّ وضو به طورى چرب است که مانع رسیدن آب مى‌شود، اوّل خشک کند بعد وضو بگیرد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.