دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » خروج پی در پی قطره ادرار در نماز

خروج پی در پی قطره ادرار در نماز

خروج پی در پی قطره ادرار در نمازReviewed by کارشناس دینی on Dec 28Rating: ۵.۰

[مسأله ۳۱۳ کسى که بول (ادرار) او قطره قطره مى‌ریزد]

مسأله ۳۱۳ کسى که بول او قطره قطره مى‌ریزد باید براى نماز به وسیلۀ کیسه‌اى (۱) که در آن، پنبه یا چیز دیگرى است که از رسیدن بول به جاهاى دیگر جلوگیرى مى‌کند، خود را حفظ نماید و احتیاط واجب آن است که پیش از هر نماز مخرج بول را که نجس شده آب بکشد (۲) ، و نیز کسى که نمى‌تواند از بیرون آمدن غائط خوددارى کند، چنانچه ممکن باشد باید به مقدار نماز از رسیدن غائط به جاهاى دیگر جلوگیرى نماید. و احتیاط واجب آن است که اگر مشقت ندارد (۳) ، براى هر نماز مخرج غائط را آب بکشد (۴) .

(۱) زنجانى: کیسۀ پاکى. .

(۲) فاضل: و کیسه را هم بنا بر احتیاط واجب تطهیر نماید. .

بهجت: مخرج بول و کیسه‌اى را که نجس شده آب بکشد یا عوض کند. .

زنجانى: باید براى هر نماز مخرج بول را که نجس شده آب بکشد و نیز کیسه را که نجس شده آب کشیده یا آن را تعویض نماید. ولى اگر نماز ظهر و عصر را با هم بخواند لازم نیست براى نماز عصر مخرج بول و کیسه را تطهیر نموده و مى‌تواند با همان حال نماز عصر را هم بخواند. و هم چنین است اگر نماز مغرب و عشا را با هم بخواند، و در هر حال تا مى‌تواند باید از سرایت نجاست به جاهاى دیگر بدن جلوگیرى کند. .

(۳) فاضل: اگر حرجى نیست. .

(۴) زنجانى: در صورت امکان براى هر نماز مخرج غائط را آب بکشد و اگر در وسط نماز هم غائط بیرون آید بنا بر احتیاط اگر مشقت ندارد مخرج غائط را آب بکشد.

مکارم: مسأله کسى که بول یا غائط از او بى‌اختیار خارج مى‌شود باید براى نماز به وسیلۀ کیسه و مانند آن از آلودگى جاهاى دیگر بدن جلوگیرى کند و احتیاط آن است که پیش از هر نماز مخرج را آب بکشد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.