یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » وضو با صورت و دست بانداژ شده

وضو با صورت و دست بانداژ شده

وضو با صورت و دست بانداژ شدهReviewed by کارشناس دینی on Dec 28Rating: ۵.۰

[مسأله ۳۳۵ اگر جبیره بیشتر از معمول اطراف زخم را گرفته]
مسأله ۳۳۵ اگر جبیره بیشتر از معمول اطراف زخم را گرفته و برداشتن آن ممکن نیست باید به دستور جبیره عمل کند و بنا بر احتیاط واجب (۱) تیمم هم بنماید و اگر برداشتن جبیره ممکن است باید جبیره را بردارد، (۲) پس اگر زخم در صورت و دستها است اطراف آن را بشوید، و اگر در سر یا روى پاها است اطراف آن را مسح کند و براى جاى زخم به دستور جبیره عمل نماید.

(۱) فاضل: بنا بر احتیاط. .

(۲) خوئى، سیستانى: اگر جبیره بیشتر از معمول، اطراف زخم را گرفته و برداشتن آن (سیستانى: بدون مشقت) ممکن نیست باید تیمّم نماید مگر این که جبیره در مواضع تیمّم باشد، که در این صورت لازم است بین وضو و تیمّم جمع نماید و در هر دو صورت اگر برداشتن جبیره (سیستانى: بدون مشقت) ممکن است باید جبیره را بردارد. .

تبریزى: اگر جبیره بیشتر از معمول اطراف زخم را گرفته و برداشتن آن ممکن نیست، باید تیمم نماید مگر آن که جبیره در مواضع تیمم باشد، که در این صورت لازم است وضو بگیرد و در هر دو صورت اگر برداشتن جبیره ممکن است باید جبیره را بردارد. .

مکارم: بنا بر احتیاط مستحب تیمّم هم بنماید و اگر برداشتن جبیرۀ اضافى ممکن است باید آن را بردارد. [پایان مسأله

زنجانى: مسأله اگر جبیره بیشتر از معمول اطراف زخم را گرفته و برداشتن مقدار زیادى ممکن نیست بنا بر احتیاط واجب باید به دستور جبیره عمل نموده و تیمم نیز بنماید. و اگر برداشتن مقدار زیادى ممکن است باید آن را بردارد و به دستور جبیره عمل کند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.