یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » اگر در جای وضو یا غسل چیزی چسبیده باشد

اگر در جای وضو یا غسل چیزی چسبیده باشد

اگر در جای وضو یا غسل چیزی چسبیده باشدReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

[مسأله ۳۳۸ اگر در جاى وضو یا غسل چیزى چسبیده است]
مسأله ۳۳۸ اگر در جاى وضو یا غسل چیزى چسبیده است که برداشتن آن ممکن نیست، (۱) یا به قدرى مشقّت دارد که نمى‌شود تحمل کرد باید به دستور جبیره عمل کند (۲) .

(۱) مکارم: یا بسیار مشقت دارد، باید به دستور جبیره عمل کند یعنى اطراف آن را بشوید و روى آن را دست بکشد.

(۲) گلپایگانى، صافى: و بنا بر احتیاط واجب اگر تمام یا بعض محلّ تیمّم بى‌مانع باشد، تیمّم هم بنماید چنانچه گفته شد.

خوئى، تبریزى: وظیفه‌اش تیمّم است، (تبریزى: مگر در صورتى که در جاى تیمم هم چسبیده باشد که در این صورت، وضو یا غسل کافى است) بلى، اگر آن چیزى که چسبیده، دوا باشد؛ حکم جبیره را دارد.

سیستانى: وظیفه‌اش تیمّم است مگر آن که آن چیز در مواضع تیمّم باشد که در این صورت لازم است بین وضو و تیمّم جمع کند و اگر آن چیزى که چسبیده دوا باشد، حکم جبیره را دارد.

بهجت: باید بنا بر أظهر به دستور جبیره عمل کند. و احتیاط در جمع بین تیمّم و وضوى جبیره‌اى است.

زنجانى: باید تیمم بنماید و بنا بر احتیاط مستحب به دستور جبیره هم عمل کند؛ بلى اگر محل، جراحت و مانند آن داشته باشد و برداشتن آن چیز به جراحت صدمه مى‌زند باید وضوى جبیره بگیرد و تیمم لازم نیست.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.