یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام وضو » نماز خواندن با غسل یا وضو جبیره ای

نماز خواندن با غسل یا وضو جبیره ای

نماز خواندن با غسل یا وضو جبیره ایReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۳.۰

[مسأله ۳۴۱ کسى که باید با وضو یا غسل جبیره‌اى نماز بخواند]

مسأله ۳۴۱ کسى که باید با وضو یا غسل جبیره‌اى نماز بخواند، چنانچه بداند که تا آخر وقت عذر او برطرف نمى‌شود، مى‌تواند در اوّل وقت نماز بخواند (۱) ولى اگر امید دارد که تا آخر وقت عذر او برطرف شود احتیاط واجب آن است که صبر کند (۲) و اگر عذر او برطرف نشد در آخر وقت نماز را با وضو یا غسل جبیره‌اى به جا آورد (۳) .

(۱) بهجت: و اگر بعد از نماز عذر زایل شد اعادۀ نماز لازم نیست بلکه با همان وضوى جبیره‌اى مى‌تواند کارهاى دیگرى هم که وضو لازم دارد انجام دهد. .

زنجانى: و اگر امید دارد که تا آخر وقت عذر او برطرف شود مى‌تواند صبر کند و آخر وقت نماز بخواند و مى‌تواند رجاءً در اول وقت نماز بخواند ولى در هر صورت، در صورتى که اول وقت نماز بخواند و تا آخر وقت عذرش برطرف شود، لازم است وضو گرفته یا غسل کرده و نماز را اعاده نماید.

(۲) مکارم: بقیه مسأله ذکر نشده.

خوئى، تبریزى، سیستانى: بهتر آن است که صبر کند. .

(۳) خوئى، تبریزى: ولى در صورتى که ( سیستانى: و در صورتى که) اوّل وقت، نماز را خواند و تا آخر وقت عذرش برطرف شد لازم است (سیستانى: احتیاط مستحب است) که وضو گرفته یا غسل کرده و نماز را اعاده نماید.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.