صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام غسل » حکم شک در خروج منی

حکم شک در خروج منی

حکم شک در خروج منیReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

مسأله ۳۵۲ اگر منى از جاى خود حرکت کند(۱)و بیرون نیاید،یا انسان شک کند که منى از او بیرون آمده یا نه،غسل بر او واجب نیست(۲).
(۱)مکارم:امّا از ریختن آن به بیرون جلوگیرى به عمل آورد یا به علّت دیگر بیرون نیاید غسل واجب نیست،هم چنین اگر شکّ کند که بیرون آمده یا نه.
(۲)بهجت:و هم چنین است اگر خواب ببیند که محتلم شده ولى بعد از بیدار شدن،اثرى از منى نبیند.

مسأله اختصاصى

بهجت: مسأله ۳۵۶ هر گاه بعد از غسل، منى مرد از زن خارج شود، غسل واجب نیست و هم چنین است اگر شک کند که منى بیرون آمده، از خود اوست یا از مرد؛ امّا اگر علم یا اطمینان داشته باشد که منى خارج شده از خود اوست و یا مخلوط با منى مرد است، غسل بر او واجب است.

مسأله ۳۵۳ اگر منى از جاى خود حرکت کند ولى تیمّم برایش ممکن است، بعد از داخل شدن وقت نماز بدون جهت با عیال خود نزدیکى کند اشکال دارد (۱) ولى اگر براى لذّت بردن یا ترس از براى خودش باشد (۲) اشکال ندارد.

(۱) اراکى، خوئى، گلپایگانى، تبریزى، سیستانى، بهجت، صافى، زنجانى، نورى: بعد از داخل شدن وقت نماز هم مى‌تواند با عیال خود نزدیکى کند (زنجانى: ولى اگر در وقت نماز، وضو داشته باشد، باید قبل از نزدیکى نماز را با وضو بخواند) . [پایان مسأله]

(۲) فاضل: براى لذت بردن یا خوف بر نفس باشد. .

مکارم: مسأله کسى که آب براى غسل کردن ندارد، مى‌تواند با همسر خود نزدیکى کند و تیمّم براى او کافى است، خواه بعد از داخل شدن وقت نماز باشد یا قبل از آن.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.