جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام غسل » شستن موهای بلند در غسل

شستن موهای بلند در غسل

شستن موهای بلند در غسلReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

آیا شستن موهای بلند در غسل واجب است

[مسأله ۳۷۹ حکم شستن موهای بلند در غسل]
مسأله ۳۷۹ در غسل باید موهاى کوتاهى را که جزء بدن حساب مى‌شود، بشوید و بنا بر احتیاط شستن موهاى بلند هم لازم مى‌باشد. (۱)

(۱) اراکى: شستن موهاى بلند واجب نیست.

گلپایگانى، خوئى، تبریزى، سیستانى، صافى: شستن موهاى بلند واجب نیست، بلکه اگر آب را طورى به پوست برساند که آنها تر نشود، غسل صحیح است ولى اگر رساندن آب به پوست بدون شستن آنها ممکن نباشد، باید آنها را بشوید که آب به بدن برسد.

مکارم: بنا بر احتیاط واجب، شستن موهاى بلند و زیر آنها هر دو لازم است.

بهجت: مسأله لزوم شستن موهاى کوتاه که پوست از لاى آنها دیده مى‌شود در موقع غسل کردن خالى از قوّت نیست، ولى موهاى بلند لازم نیست.

زنجانى: مسأله در غسل شستن موهاى بلند لازم نیست بلکه اگر آب را طورى به پوست برساند که موها تر نشود، غسل صحیح است؛ ولى اگر رساندن آب به پوست بدون شستن آنها ممکن نباشد، باید آنها را بشوید تا آب به بدن برسد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.