شرایط غسل

شرایط غسلReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

[مسأله ۳۸۰ شرایط غسل چیست]
مسأله ۳۸۰ تمام شرطهایى که براى صحیح بودن وضو (شرایط وضو) گفته شد مثل: پاک بودن آب و غصبى نبودن (۱) در صحیح بودن غسل هم شرط است (۲) ولى در غسل لازم نیست بدن را از بالا به پایین بشوید (۳) و نیز در غسلِ ترتیبى، لازم نیست بعد از شستن هر قسمت، فوراً قسمت دیگر را بشوید، بلکه اگر بعد از شستن سر و گردن مقدارى صبر کند و بعد طرف راست را بشوید و بعد از مدّتى طرف چپ را بشوید اشکال ندارد. (۴) ولى کسى که نمى‌تواند از بیرون آمدن بول و غائط خوددارى کند، اگر (۵) به اندازه‌اى که غسل کند و نماز بخواند، بول و غائط از او بیرون نمى‌آید (۶) ، (چنانچه وقت تنگ باشد (۷)) ، باید هر قسمت را فوراً بعد از قسمت دیگر غسل دهد و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند. و هم چنین است حکم زن مستحاضه که بعداً گفته مى‌شود.

(۱) بهجت: مثل پاک بودن آب. .

(۲) زنجانى: تمام شرطهایى که براى صحیح بودنِ وضو به نحو فتوا یا احتیاط (از هر قسم) گفته شد، در صحیح بودنِ غسل هم به همان گونه شرط است. .

(۳) بهجت: اما در ترتیبى، أحوط است. .

(۴) فاضل: مگر زن مستحاضه که حکم آن بعداً گفته مى‌شود. [پایان مسأله]

خوئى، سیستانى، تبریزى، زنجانى: در غسل ترتیبى، لازم نیست بعد از شستنِ سر و گردن فوراً بدن را بشوید، پس اگر بعد از شستن سر و گردن صبر کند و بعد از مدّتى (زنجانى: مدت زیادى) بدن را بشوید (تبریزى: طرف راست و چپ را بشوید) اشکال ندارد، بلکه لازم نیست تمام سر و گردن یا بدن را یک مرتبه بشوید، پس جایز است مثلاً سر را شسته و بعد از مدّتى (زنجانى: مدت زیادى) گردن را بشوید. .

(۵) گلپایگانى، صافى: اگر در تمام وقت. .

(۶) خوئى، سیستانى، تبریزى: باید فوراً غسل کند و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند. [پایان مسأله]

زنجانى: در صورتى که وقت تنگ باشد که نتواند پس از غسل وضو بگیرد، لازم است فوراً بدون فاصله غسل کند و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند و در غیر این صورت لازم نیست فوراً غسل کند. [پایان مسأله]

(۷) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیات عظام: اراکى، گلپایگانى و صافى نیست]

مکارم: مسأله شرایطى که براى وضو گفته شد مانند پاک بودن آب و غیر آن در غسل هم شرط است ولى در غسل لازم نیست که از بالا به پایین بشوید و فاصله افتادن میان شستن اعضا در غسل ترتیبى نیز اشکالى ندارد، مگر در مورد کسى که نمى‌تواند بول و غائط خود را حفظ کند که باید پشت سر هم به جا آورد و فوراً نماز بخواند، هم چنین در زن مستحاضه.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.