پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام غسل » انجام غسل و گذشتن وقت نماز

انجام غسل و گذشتن وقت نماز

انجام غسل و گذشتن وقت نمازReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

غسل بعد وقت نماز

[مسأله ۳۸۷ حکم انجام غسل و گذشتن وقت نماز]
مسأله ۳۸۷ هر گاه به خیال این که به اندازۀ غسل و نماز وقت دارد براى نماز غسل کند (۱) ، اگر چه بعد از غسل بفهمد که به اندازۀ غسل وقت نداشته غسل او صحیح است.

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) گلپایگانى، صافى: براى خصوص آن نماز غسل کند و معلوم شود که کمتر از غسل و تمام نماز وقت داشته، غسل او اشکال دارد ولى اگر به قصد طهارت از جنابت، غسل کرده که بعد نماز هم بخواند غسلش صحیح است اگر چه معلوم شود هیچ وقت نداشته است.

اراکى: به قصد همان نماز غسل کند، بدین معنى که اگر نمى‌خواست نماز بخواند، غسل نمى‌کرد، اگر بعد از غسل بفهمد که به اندازۀ غسل وقت نداشته غسل او باطل است.

مکارم: رجوع کنید به ذیل مسأله ۳۵۹.

خوئى: مسأله اگر از جهت ضیق وقت وظیفۀ مکلّف تیمّم بوده، ولى به خیال این که به اندازۀ غسل و نماز وقت دارد غسل کند در صورتى که با خود غسل، قصد قربت کرده باشد، غسل او صحیح است بلکه اگر براى نماز غسل نموده باشد غسل او نیز صحیح است.

تبریزى، زنجانى: غسل او صحیح است (زنجانى: چه با خودِ غسل قصد قربت کرده باشد یا به قصد طهارت یا براى نماز غسل نموده باشد) .

سیستانى: هر چند براى انجام نماز غسل نموده باشد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.