پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام غسل » آیا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟

آیا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟

آیا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: ۵.۰

نماز خواندن با غسل جنابت

حکم نماز خواندن با غسل جنابت

[مسأله ۳۹۱ حکم نماز خواندن با غسل جنابت بدون وضو]
مسأله ۳۹۱ کسى که غسل جنابت کرده، نباید براى نماز وضو بگیرد (۱) ولى با غسلهاى دیگر نمى‌شود نماز خواند و باید وضو هم گرفت.

(۱) خوئى، تبریزى، سیستانى، نورى: بلکه با غسلهاى دیگرِ واجب غیر از غسل استحاضۀ متوسطه و با غسلهاى مستحبّ که در مسأله [۶۴۴]مى‌آید، نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه احتیاط مستحبّ آن است که وضو هم بگیرد.

زنجانى: البته در صورتى که احتمال عدم صحت غسل انجام شده را بدهد مى‌تواند رجاءً وضو بگیرد و با غسلهاى واجبِ دیگر غیر از غسل استحاضه یا غسلهاى مستحب که استحباب آن ثابت است و تفصیل آن در مسألۀ[(۶۴۴)]مى‌آید نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه احتیاط مستحب آن است که وضو هم بگیرد. و در غسلهایى که مى‌باید رجاءً انجام داد باید وضو گرفت.

فاضل: بلکه با غسلهاى واجبِ دیگر غیر از غسل استحاضۀ متوسطه، نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه بهتر است وضو هم بگیرد.

مکارم: مسأله با هر غسلى مى‌توان نماز خواند و وضو واجب نیست، خواه جنابت باشد یا غیر آن، واجب باشد یا مستحبّ، ولى احتیاط مستحبّ آن است که در غیر غسل جنابت وضو بگیرد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.