یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام استحاضه » آیا زن مستحاضه برای هر نماز باید وضو بگیرد؟

آیا زن مستحاضه برای هر نماز باید وضو بگیرد؟

آیا زن مستحاضه برای هر نماز باید وضو بگیرد؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 30Rating: ۵.۰

[مسأله ۴۰۲ حکم وضو برای زن مستحاضه]
مسأله ۴۰۲ زن مستحاضه، (۱) براى هر نمازى (۲) چه واجب باشد و چه مستحب، باید وضو بگیرد (۳) (و نیز اگر بخواهد نمازى را که خوانده (۴) احتیاطاً دوباره بخواند، یا بخواهد نمازى را که تنها خوانده است دوباره با جماعت بخواند، باید تمام کارهایى را که براى استحاضه گفته شد انجام دهد. (۵)) ولى براى خواندن نماز احتیاط و سجدۀ فراموش شده و تشهد فراموش شده و سجدۀ سهو، اگر آنها را بعد از نماز فوراً به جا آورد (۶) لازم نیست کارهاى استحاضه را انجام دهد.

این مسأله در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) گلپایگانى، صافى، سیستانى: مستحاضۀ قلیله و متوسطه. .

زنجانى: مستحاضۀ قلیله و متوسطه (و نیز مستحاضۀ کثیره بنا بر احتیاط واجب) . .

(۲) خوئى، تبریزى، سیستانى، نورى: غیر از نماز یومیه که حکم آن گذشت. .

(۳) تبریزى: و اگر استحاضه کثیره باشد براى هر نماز غسل لازم است. .

(۴) خوئى، سیستانى: ولى اگر بخواهد نماز یومیه‌اى را که خوانده. .

(۵) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه تبریزى نیست]

(۶) خوئى، سیستانى: براى خواندن نماز احتیاط و سجدۀ فراموش شده و تشهّد فراموش شده، اگر آنها را بعد از نماز فوراً به جا آورد و هم چنین براى سجدۀ سهو در هر حال. .

مکارم: مسأله هر گاه زن مستحاضۀ قلیله، نماز ظهر و عصر یا مغرب و عشاء را از هم جدا بخواند، باید براى هر کدام یک وضو بگیرد و هم چنین براى نمازهاى مستحبّ، ولى براى مجموع نماز شب، یک وضو یا غسل کافى است و براى خواندن نماز احتیاط و سجده فراموش شده و تشهّد فراموش شده و سجده سهو که بلا فاصله بعد از نماز به جا مى‌آورد، غسل و وضو لازم نیست.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.