جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام استحاضه » اگر خون استحاضه از داخل بیرون نیاید

اگر خون استحاضه از داخل بیرون نیاید

اگر خون استحاضه از داخل بیرون نیایدReviewed by کارشناس دینی on Dec 30Rating: ۴.۵

[مسأله ۴۰۷ اگر خون استحاضه در باطن باشد و بیرون نیاید]

مسأله ۴۰۷ اگر خون استحاضه در باطن باشد و بیرون نیاید، (۱) وضو و غسل باطل نمى‌شود و اگر بیرون بیاید هر چند کم باشد (۲) ، وضو و غسل را به تفصیلى که گذشت باطل مى‌کند.

این مسأله، در رسالۀ آیات عظام: بهجت و مکارم نیست

(۱) گلپایگانى، صافى: در باطن باشد و از محل خود خارج نشده باشد. .

(۲) گلپایگانى: یا از محلّ خود خارج شده و به محلّى رسیده باشد که اگر پنبه داخل کند آلوده به خون مى‌شود، باید به وظایفى که گفته شد عمل کند.

صافى: وضو و غسل را باطل مى‌کند و اگر از محل خود خارج شده و به محلى رسیده باشد که اگر پنبه داخل کند آلوده به خون مى‌شود، بنا بر احتیاط باید به وظایفى که گفته شد، عمل کند.

خوئى، تبریزى، سیستانى: مسأله اگر خون استحاضه در اوّل ظهورش در باطن باشد و بیرون نیاید، وضو یا غسل را که زن داشته باطل نمى‌کند و اگر بیرون بیاید، هر چند کم باشد، وضو و غسل را باطل مى‌کند.

زنجانى: مسأله خون استحاضه در اول ظهورش تا در باطن است باعث وجوب غسل یا وضو نمى‌شود، و اگر از زنى بیرون بیاید؛ هر چند کم باشد، باید به وظایف مستحاضه عمل کند.

فاضل: مسأله خون استحاضه اگر در اوّل ظهورش از محل خودش حرکت کند ولى از بدن خارج نشود بر زن لازم نیست طبق احکام استحاضه عمل کند. امّا اگر خارج شود تا زمانى که در مجرىٰ است هر چند بیرون نیاید واجب است طبق احکام استحاضه عمل کند.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.