صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام استحاضه » حکم قطع شدن خون استحاضه بین نماز

حکم قطع شدن خون استحاضه بین نماز

حکم قطع شدن خون استحاضه بین نمازReviewed by کارشناس دینی on Dec 31Rating: ۵.۰

[مسأله ۴۲۲ حکم قطع شدن خون استحاضه وسط نماز ]
مسأله ۴۲۲ اگر در بین نماز، خون، بند بیاید و مستحاضه نداند که در باطن هم قطع شده یا نه (۱) ، چنانچه بعد از نماز بفهمد قطع شده بوده، باید وضو و غسل و نماز را دوباره به جا آورد. (۲)

این مسأله، در رسالۀ آیات عظام: بهجت و مکارم نیست

(۱) سیستانى: یا نداند پاکى به اندازۀ تحصیل طهارت و نماز یا بخشى از نماز مهلت مى‌دهد یا نه به احتیاط واجب باید بر حسب وظیفه‌اش وضو گرفته یا غسل نموده و نماز را دوباره به جا آورد.

فاضل: مستحاضه نداند که در باطن هم قطع شده بوده، بنا بر احتیاط واجب باید وضو و غسل و نماز را دوباره به جا آورد.

(۲) خوئى، تبریزى: چنانچه بعد از نماز بفهمد به کلّى قطع شده بوده و وقت وسعت این را داشته باشد که در حال پاکى نماز را دوباره بخواند لازم است بر حسب وظیفه‌اش وضو گرفته یا غسل نماید و نماز را دوباره به جا آورد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.