جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام استحاضه » حکم رفتن به مسجد و خواندن قرآن و نزدیکی برای زن مستحاضه

حکم رفتن به مسجد و خواندن قرآن و نزدیکی برای زن مستحاضه

حکم رفتن به مسجد و خواندن قرآن و نزدیکی برای زن مستحاضهReviewed by کارشناس دینی on Dec 31Rating: ۵.۰

[مسأله ۴۲۸ حکم رفتن به مسجد و خواندن قرآن و نزدیکی برای زن مستحاضه]
مسأله ۴۲۸ رفتن در مسجد مکه و مدینه و توقف در سایر مساجد و خواندن سوره‌اى که سجدۀ واجب دارد (۱) براى زن مستحاضه اشکال ندارد ولى نزدیکى شوهر با او بنا بر احتیاط واجب (۲) در صورتى حلال مى‌شود که غسل کند اگر چه کارهاى دیگرى را که براى نماز واجب است، مثل وضو و عوض کردن پنبه و دستمال انجام نداده باشد (۳) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) فاضل: و نزدیکى با شوهر براى زن مستحاضه اشکال ندارد هر چند احتیاط مستحب در این است که براى این کارها غسلهاى واجب خود را انجام داده باشد.

(۲) [عبارت «بنا بر احتیاط واجب» در رساله آیت اللّٰه نورى نیست]

(۳) نورى: و بنا بر احتیاط واجب زن مستحاضه متوسطه و کثیره تا هنگامى که بکلى پاک نشده‌اند؛ خط قرآن را مسح نکنند.

اراکى: مسأله اگر مستحاضه غسلهاى واجب خود را به جا آورد، چنانچه بین غسل و نماز فاصله نینداخته باشد رفتن به مسجد و توقف در آن و خواندن سوره‌اى که سجدۀ واجب دارد و نزدیکى شوهر با او، حلال مى‌شود ولى اگر بین غسل و نماز فاصله انداخته باشد، احتیاط واجب آن است که براى هر یک از این اعمال غسل جداگانه‌اى انجام دهد، و اگر غسلهاى واجب خود را انجام ندهد، بنا بر احتیاط واجب نمى‌تواند اعمال ذکر شده را انجام دهد.

گلپایگانى، صافى: مسأله اگر مستحاضه غسلهاى واجب خود را به جا آورد، رفتن در مسجد و توقف در آن و خواندن سوره‌اى که سجده واجب دارد و نزدیکى شوهر با او حلال مى‌شود؛ اگر چه کارهاى دیگرى را که براى نماز واجب است، مثل عوض کردن پنبه و دستمال انجام نداده باشد.

خوئى: مسأله مستحاضه‌اى که غسلهاى واجب خود را به جا آورده رفتن او در مسجد و توقف در آن و خواندن آیه‌اى که سجدۀ واجب دارد و نزدیکى شوهر با او حلال است، اگر چه کارهاى دیگرى را که براى نماز انجام مى‌داد مثل عوض کردن پنبه و دستمال، انجام نداده باشد و بعید نیست که این کارها بدون غسل نیز جایز باشد اگر چه احتیاط در ترک است.

سیستانى: بلکه این کارها بدون غسل نیز جایز است بجز نزدیکى که بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

تبریزى: احتیاط مستحب. .

زنجانى: مسأله بر مستحاضۀ قلیله و متوسطه رفتن در مساجد و خواندن آیه و سورۀ سجده و نزدیکى شوهر با وى جایز است و مستحاضۀ کثیره اگر غسلهاى واجب خود را به جا آورد، رفتن در مسجد هر چند براى عبور نباشد و خواندن آیه یا سوره‌اى که سجده واجب دارد، و نزدیکى شوهر با او، حلال است؛ اگر چه کارهاى دیگرى را که براى نماز واجب است مثل: عوض کردن دستمال یا آب کشیدن آن، انجام نداده باشد.

مکارم: مسأله مستحاضۀ کثیره، هر گاه غسلهاى روزانه خود را انجام دهد براى اعمال دیگر مانند طواف و نماز قضا و نماز آیات و نماز شب، غسل دیگرى بر او واجب نیست تنها باید وضو بگیرد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.