صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » حکم ندیدن خون حیض در شب اول و چهارم

حکم ندیدن خون حیض در شب اول و چهارم

حکم ندیدن خون حیض در شب اول و چهارمReviewed by کارشناس دینی on Jan 1Rating: ۱.۵

[مسأله ۴۴۳ حکم ندیدن خون حیض در شب اول و چهارم]
مسأله ۴۴۳ لازم نیست شب اول و شب چهارم را خون ببیند، ولى باید در شب دوم و سوم خون قطع نشود (۱) ، پس اگر از اذان صبح (۲) روز اول تا غروب روز سوم پشت سر هم خون بیاید (۳) ، یا در وسطهاى روز اول شروع شود و در همان موقع از روز چهارم قطع شود و در شب دوم و سوم هم هیچ خون قطع نشود، حیض است.

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) مکارم: و ادامه داشته باشد. [پایان مسأله]

(۲) گلپایگانى، صافى: از اوّل اذان صبح. .

خوئى، تبریزى، سیستانى: از اول صبح. .

فاضل: از طلوع آفتاب. .

(۳) گلپایگانى، صافى: و در شب دوم و سوم هیچ خون قطع نشود، حیض است ولى اگر در اواسط روز اول شروع و در همان موقع از روز چهارم قطع شود، به شرطى حیض است که در شبهاى دوم و سوم و چهارم نیز خون قطع نشود.

خوئى، تبریزى، سیستانى: و هیچ قطع نشود حیض است و هم چنین است اگر در وسطهاى روز اول شروع شود و در همان موقع از روز چهارم قطع گردد.

زنجانى: مسأله لازم است سه شبانه روز خون ببیند؛ پس اگر از اذان صبح (یا طلوع آفتاب) روز اول تا غروب روز سوم، خون بیاید براى حیض بودن کافى نیست و باید تا اذان صبح (یا طلوع آفتاب) روز چهارم هم خون بیاید، یا مقدار باقى مانده در ضمن ده روز تکمیل شود، هم چنین اگر در وسطهاى روز اول شروع شود، باید تا همان موقع از روز چهارم خون بیاید و در شب دوم و سوم هم خون قطع نشود و یا مقدار سه شبانه روز کامل در ضمن ده روز خون ببیند.

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.