دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » حکم پاک شدن از خون حیض پس از سه روز

حکم پاک شدن از خون حیض پس از سه روز

حکم پاک شدن از خون حیض پس از سه روزReviewed by کارشناس دینی on Jan 1Rating: ۴.۰

[مسأله ۴۴۴ حکم پاک شدن از خون حیض پس از سه روز]
مسأله ۴۴۴ اگر سه روز پشت سر هم (۱) خون ببیند و پاک شود، چنانچه دوباره خون ببیند (۲) و روزهایى که خون دیده و در وسط پاک بوده روى هم از ده روز بیشتر نشود روزهایى هم که در وسط پاک بوده حیض است (۳) .

(۱) خوئى، تبریزى: با نشانه‌هاى حیض یا روزهاى عادت. .

(۲) خوئى، تبریزى: چنانچه دوباره خونى که داراى نشانه‌هاى حیض است یا در روزهاى عادت است ببیند. .

(۳) گلپایگانى، صافى: احتیاط آن است که در روزهاى پاکى، عبادتهاى خود را به جا آورد و آن چه را بر حائض حرام است ترک کند.

مکارم: چنانچه دوباره خون ببیند و ایّامى که خون دیده روى هم رفته از ده روز بیشتر نشود، تمام روزهایى را که خون دیده حائض است، ولى روزهایى که در وسط پاک بوده، حکم زنان پاک را دارد.

سیستانى: روزهایى که خون دیده حیض است ولى احتیاط لازم آن است که در روزهایى که در وسط پاک بوده کارهایى که بر غیر حائض واجب است انجام دهد و آن چه بر حائض حرام است ترک کند.

زنجانى: مسأله اگر در بین روزهایى که زن خون مى‌بیند یک یا چند روز پاک شود، در روزهایى که پاک شده حائض نیست؛ هر چند روزهایى که خون دیده و روزهایى که در وسط پاک شده، بر روى هم از ده روز بیشتر نباشد؛ بنا بر این اگر مثلاً سه روز خون ببیند و دو روز پاک شود و دوباره چهار روز خون ببیند، در مدّت دو خون حائض، و در دو روز وسط پاک مى‌باشد و باید غسل حیض کرده و عبادات خود را به جا آورد و مى‌تواند کارهایى که بر حائض حرام است انجام دهد و چنانچه عباداتى در ایام پاکى انجام داده، لازم نیست دوباره به جا آورد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.